scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ନୂଆ ପଟାଖା ପୃଥ୍ବୀ ସାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି କଥା

4/10/2018 at 4:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪|୧୦: ରାଜକୋଟ ଟେଷ୍ଟରେ  ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଶତକ ହାସଲ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ପୃଥ୍ବୀ ସା । କମ୍ ବୟସରେ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଚ୍ଚିନଙ୍କ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହେଉଛନ୍ତି ପୃଥ୍ବୀ । ମାତ୍ର ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଛନ୍ତି।

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସହ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ପୃଥ୍ବୀ ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ ବିଶ୍ବକପ କ୍ରିକେଟ-୨୦୧୮ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ । ବିଶ୍ବକପର ୬ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୨୬୧ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହିସାବରେ ଏହା ଥିଲା ସର୍ବାଧିକ ରନ୍‌ । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୨ ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଉନ୍ମୁଖତ ଚାନ୍ଦ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ୨୪୬ ରନ ।

ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ରଣ୍‌ଜୀ ଟିମ୍ ପାଇଁ ଖେଳିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳ ପାଇଁ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ମରଣଜୀରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହିଁ ଶତକ ହାସଲ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଚ୍ଚିନଙ୍କ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହେଉଛନ୍ତି ପୃଥ୍ବୀ ।

ପୃଥ୍ବୀ ୨୦୧୮ ଆଇପିଏଲ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେର ଡେଭିଲ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିଥିଲେ । ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୯ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨୪୫ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟ ୧୫୦ ଉପରକୁ ରହିଥିଲା ।

୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହିଁ ସେ ଦୁଲୁପ ଟ୍ରଫି ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ବୟସରେ ଦୁଲିପ ଟ୍ରଫି ଖେଳି ୩ ଅଂକ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍କୋର କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସଚ୍ଚିନଙ୍କ ପରେ ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ଖେଳାଳି ।

ଆନ୍ତଃ ସ୍କୁଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୫୪୬ ରନ କରି ସେ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ରିଜ୍‌ଭି ସିଂ ଫିଲ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ସେଣ୍ଟ ଫ୍ରନ୍‌କିସ ଡି ଆଶିଶି ବିରୋଧରେ ଖେଳି ସେ ଏହି ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ବିଶାଳ ସ୍କୋର ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା ୮୫ଟି ଚୌକା ଏବଂ ୫ଟି ଛକା ।

୧୦ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ଖେଳ ଦେଖି ସଚ୍ଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କହିଥିଲେ ପୃଥ୍ବୀ ନିଶ୍ଟୟ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଖେଳିବେ । ପୃଥ୍ବୀଙ୍କୁ ସେ କିଛି କିଛି ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବାବଧାନରେ କିଛିଦିନ ସେ କୋଚିଂ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଷ୍ଟାଇଲ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହେୱାଗଙ୍କ ଭଳି ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ଭିଭିଏସ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts