scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

CAAକୁ ନେଇ UNHRCରେ ଜବାବ ରଖିଲା ଭାରତ, ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଲେ ଏହା ସୀମିତ ଆଇନ, ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶରେ ପୀଡ଼ିତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ

11/11/2022 at 12:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପରିଷଦ ବୈଠକରେ ସିଏଏ ଆଇନକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛି ଭାରତ । ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା ଏହି ଆଇନକୁ ନେଇ UNHRC ସଦସ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ସିମିତ ଆଇନ, ଯାହା ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନିର୍ଯାତିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ।

UNHRC ବୈଠକରେ ସିଏଏ ଆଇନକୁ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି, ସିଏଏ ହେଉଛି ସେହି ଆଇନ ଯାହାକି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ନାଗରିକତାକୁ ନେଇ ମନଦଣ୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରେ । ଏହି ମାନଦଣ୍ଡ ଭାରତ ଓ ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାଇଁ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ଐତିହାସିକ ସନ୍ଦର୍ଭ । ଏହି ଆଇନର ମୁଖ୍ୟ ଉଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ୍, ବୌଦ୍ଧ, ପାରସୀ, ଜୈନ ଓ ଇସାଇ ଧର୍ମାବିଲମ୍ବୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବା । ଏହି ଆଇନ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ନିର୍ଯାତିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ସଶକ୍ତ କରାଇବ । ସିଏଏ ଆଇନ କେବଳ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ମିଳିଥିବା ନାଗରିକତାକୁ ସଂଶୋଧନ କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥାଏ । କାହାର ନାଗରିକତା ଛଡ଼ାଏ ନାହିଁ ବୋଲି ସଲିସିଟର ଜେନେରା ତୁଷାର ମେହେଟା କହିଛନ୍ତି ।

ନଭେମ୍ବର ୭ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ରିଭ୍ୟୁ ବୈଠକ ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହି ବୈଠକରେ UNHRCର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କର ମାନବଧିକାର ଆଇନକୁ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା ହେବ ।

   Related Posts