scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୋଲନରେ ବାଦଲଫଟା ବର୍ଷା, ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ନେଲା ୭ ଜୀବନ

14/08/2023 at 10:38 AM

ସିମଲା:  ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବାଦଲଫଟା ବର୍ଷା । ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇଛି ପାହାଡ଼ି ରାଜ୍ୟ । ବନ୍ୟା ବିତ୍ପାତ ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ହିମାଚଳର ସୋଲନ ଜିଲ୍ଲାର ମମଲିକ୍‌ର ଧୟାଓ୍ବାଲା ଗାଁରେ ବାଦଲଫଟା ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ସୋଲନ ଡିସି ମନମୋହନ ଶର୍ମାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗାଁରେ ୭ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି କିଛି ନିଖୋଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ୍ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁକ୍‌ଖୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ନଦୀ-ନାଳ ଓ ଭୂ-ସ୍ଖଳନ ସ୍ଥାନକୁ ନଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ଆସନ୍ତାକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ  । ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ଡିସିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରେସକ୍ୟୁ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସଡ଼କ, ବିଜୁଳି, ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ ଜାରି ରହିଛି । ଚମୋଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ରାତି ବଦଲଫଟା ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ନଦୀଗୁଡିକରେ ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଡେରାଡୁନ୍, ଟେହରୀ, ପୌଡି, ଚମ୍ପାଓ୍ବାତ, ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଉଧମସିଂହରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts