previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଧର୍ମଗଡ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା, ନଦୀ କୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି
  • ||
  • ମୋହନା : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ହରଭଙ୍ଗୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର, ୪ ଗାଁକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୂଅରେ ପଡିଲା ଜଙ୍ଗଲୀ ବାରହା, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ସମୁଦ୍ରରେ ସ୍ନାନ ବେଳେ ଅଘଟଣ : ଭାସିଯାଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଜଣେ ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଆହତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେଲା ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ନଦୀ ପାର ହେବା ସମୟରେ ଭାସିଗଲେ ବୃଦ୍ଧା, ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ବିହାରରେ ବଦଳିବ ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣ : କଂଗ୍ରେସ-ଆରଜେଡି ସମର୍ଥନରେ ସରକାର ଗଢିବେ ନୀତିଶ !
  • ||
  • ଜୟପୁର : ନଦୀ ପାର ହେବା ସମୟରେ ଭାସିଗଲେ ବୃଦ୍ଧା, ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଗାଁ ନିକଟ ମହୁଲ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନା’ ହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ସିକ୍ରେଟ୍ ଫିଚର୍ସ : ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ

29/06/2020 at 3:08 PM

ଆଜିର ଯୁଗରେ ସମସ୍ତେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି,କିନ୍ତୁ ଯଦି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହା ପଚରାଯାଏ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଡିଭାଇସ୍ ବିଷୟରେ କେତେ ଜାଣିଛନ୍ତି,ତେବେ ଏହାର ଠିକ୍ ଉତ୍ତର କେହି ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ କେତେକ ଖାସ୍ ଫିଚର ବିଷୟରେ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଜାଣି ନଥିବେ।

୧. ଏକାଠି ଦୁଇଟି ଆପ୍ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର : ଯଦି ଆପଣ ଏକାଠି ଦୁଇଟି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ଟ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଫିଚରର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ଆପକୁ ଓପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହା ଉପରେ ୩ଟି ଡଟ୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ଟ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଦେଖାଯିବ। ଏଥିରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଏବେ ଆପଣ ନିଜ ହିସାବରେ ପ୍ରଥମ ଆପର ସ୍କ୍ରିନକୁ କମ୍ କିମ୍ବା ବେଶୀ କରି ପାରିବେ। ଏହି ଉପାୟରେ ଅନ୍ୟ ଆପକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।

୨.ଦୁଇଟି ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟକୁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ଆକ୍ଟିଭ : ଅନେକ ଥର ଏପରି ହୋଇଥାଏ ଯେ ଆମେ ନିଜ ଫୋନରେ ଡାହାଣ ହାତର ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ସେଟ୍ କରି ନେଇଥାଉ କିନ୍ତୁ ଡାହାଣ ହାତ ବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଉ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ୫-୫ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଡ କରି ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେଟିଙ୍ଗରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ଲୋକେସନରେ ଯାଇ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଡ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟର ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ,ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୫ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଡ କରି ପାରିବେ।

୩. ଫଟୋ-ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ ହେବାର ଚିନ୍ତା ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ : ଯଦି କାହା ଫୋନ୍ ହଜି ଯାଇଥାଏ ତେବେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ଫୋନରେ ଥିବା ନମ୍ବର,ଭିଡିଓ,ଫଟୋ ଏବଂ ଫାଇଲ୍ସ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଅଟୋ ବ୍ୟାକ୍ ଅପ୍ ଅନ୍ କରି ଫୋନର ସେଟିଂରେ ସିଷ୍ଟମକୁ ଯାଇ ବ୍ୟାକଅପକୁ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜ ଜିମେଲ୍ ଆଇଡିକୁ ସିଲେକ୍ଟ କରି ବ୍ୟାକଅପ୍ ନାଓରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି କାମ ଓ୍ବାଇଫାଇ ନେଟଓ୍ବାର୍କରେ କରନ୍ତୁ ନହେଲେ ଅଧିକ ଫାଇଲ୍ ହେଲେ ଫୋନର ଡାଟା ସରିଯିବ।

୪.ବେକାର ନୋଟିଫିକେସନରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି : ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ଆସୁଥିବା ନୋଟିଫିକେସନରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆସୁଥିବା ନୋଟିଫିକେସନକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପ୍ରେସ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ମ୍ୟୁଟ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହି ଦୁଇଟି ଫିଚର୍ସ ଜରିଆରେ ଆପଣ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ରୋକି ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ପୂରାପୂରି ରୋକିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ବ୍ଲକ୍ ବିକଳ୍ପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ମ୍ୟୁଟ୍ ଅପ୍ସନରେ କ୍ଲିକ୍ କରି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ।

   Related Posts