ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଅଧୁରା ରହିଗଲା ଜଗା ଦର୍ଶନ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||

ଜାଭେଦଙ୍କ ‘ଶୋଲେ’ ସ୍ମୃତି : ସ୍କ୍ରିଫ୍ଟ ଲେଖିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ସିନେମା ଦେଖିଲେ, ସମାଲୋଚକଙ୍କ ଫ୍ଲପ୍ ଆକ୍ଷେପକୁ ଭୂଲି ପାରୁନଥିଲେ

28/08/2021 at 1:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୮ : ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଫିଲ୍ମ ‘ଶୋଲେ’ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ସୁପରହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହି ଫିଲ୍ମଟି ସଲିମ-ଜାଭେଦ୍ ଲେଖିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସଲିମ ଖାନ ଏବଂ ଜାଭେଦ ଅଖତର ଅନେକ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମର କାମ ପାଇଥିଲେ। ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ‘ଶୋଲେ’କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ 3D ରେ ରିଲିଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ଜାଭେଦ-ସଲିମଙ୍କୁ ‘ଶୋଲେ’ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ଜାଭେଦ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଫିଲ୍ମଟିକୁ ଦେଖିନଥିଲେ।

ଜାଭେଦ୍ କହିଥିଲେ, ‘ଶୋଲେ ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ 3D ରେ ବାହାରିଛି । ମୋର ପୁରୁଣା ସ୍ମୃତି ତାଜା ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଫିଲ୍ମକୁ ଦେଖିନାହିଁ । ଏହା ମୋ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ ଅନୁଭୂତି । ଏହା ଆଦୌ ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ମ ପରି ନୁହେଁ। ଶୋଲେ ଏପରି ଏକ ଫିଲ୍ମ ଯାହା କେବେ ପୁରୁଣା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।’

ସଲିମ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, ‘ ଆମେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମର ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଶୁଣାଇଥିଲୁ । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଆମକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ପରେ ସେ ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆମକୁ ସେହି ରାଶି ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ପରେ ଆମେ ରମେଶ ସିପି ସାହାବଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲୁ ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ଫିଲ୍ମର କାହାଣୀ ଉପରେ ଅଧିକ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ । ତା’ପରେ ଆମେ ଫିଲ୍ମର କାହାଣୀ ଲେଖିଥିଲୁ ଏବଂ ଆଜି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି ।

ସେହିପରି ସଲିମ୍ କହିଥିଲେ , ଆମେ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ କହିଥିଲୁ ଯେ ଶୋଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କରିବ । ଲୋକମାନେ ଆମକୁ ପରିହାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବିଷୟରେ କହୁଥିବେ । ଆମର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଫିଲ୍ମ ପ୍ରାୟ ୨-୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସାୟ କରିଥିଲା,​​ ତାହା ପୁଣି ସେତେବେଳେ ଯେବେ ୧୦ ଟଙ୍କା ଟିକେଟ୍ ଥିଲା ।

   Related Posts