ପାକିସ୍ତାନରେ ସରକାର ଗଢିବେ ଶେହବାଜ୍ ସରିଫ୍, ଆସିଫ ଅଲ୍ଲୀ ଜରଦାରୀ ହେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 21, 2024 IST

ପେଶାଓ୍ୱାର ୨୧/୦୨: ହଟିଲା ପରଦା । ୧୨ ଦିନର ଛକାପଞ୍ଜାରେ ପଡିଛି ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ । ଏଥର ବି ପାକିସ୍ତାନରେ ସରକାର ଗଢିବେ ଶେହବାଜ ସରିଫ୍ । ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ-ନୱାଜ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଶାହବାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି ।

ଉଭୟ ଦଳ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ଫର୍ମୁଲା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆଲୋଚନା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ (ପିଏମଏଲ-ଏନ) ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ପିପିପି) ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । PML-N ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେହବାଜ ସରିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍-ନୱାଜଙ୍କ ପାଖରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି ।

ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ଦଳ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇ ପାରିନଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ଦଳ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ଯଦିଓ ଉଭୟ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ଆଲୋଚନା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଥିଲା ତେବେ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଉଭୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ (ପିଏମଏଲ-ଏନ) ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ପିପିପି) କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ଫର୍ମୁଲା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।
୧୨ ଦିନ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି:
ପାଞ୍ଚ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଅବରୋଧିତ ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ୧୨ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଗଠନ ପାଇଁ କୌଣସି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ରଂଗ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଫଳାଫଳ ବାହାରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ।

ପ୍ରମୁଖ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀ ପାଇଁ ପିପିପିର ଦାବି:
ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ PML-N କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପିପିପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ସିନେଟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀ ଦାବି କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପିପିପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଲାୱାଲ ଜରଦାରୀ-ଭୁଟ୍ଟୋ PML-N କୁ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ (PML-N) ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନରୁ ଓହରିଯିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରିପାରିବେ ।

ଜେଲରେ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ର ସ୍ୱାଧିନ ସାଂସଦଙ୍କ ସମର୍ଥନ, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନ୍ନି ଇତେହାଦ ପରିଷଦରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ବିଲାୱାଲଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ପିପିପି ସମର୍ଥନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ପିଟିଆଇ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.