oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ଥମୁନି ବିସ୍ଫୋରଣ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଉପରକୁ ଘନଉଛି ରାଜନୈତିକ ସଂକଟ

17/11/2021 at 6:12 PM

ବେଜିଂ : ଚୀନ୍‌ରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରଠାରୁ ଲଗାତାର ଏହିଭଳି ଘଟଣା ସବୁ ଘଟିଚାଲିଛି। ହେଲେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାରଣ ଖୋଜିବାରେ ଚୀନ୍‌ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଫଳ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ଲିଆଓନିଂ ପ୍ରୋଭିନ୍ସର ଶିନୟାଙ୍ଗ ସହରରେ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ଜନବସତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିଲ୍ଡିଂର ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ଏହାର ଠିକ୍ ପରଦିନ ମଙ୍ଗୋଲିଆର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୩ ତାରିଖ ଦିନଟି ଯେମିତି ସେମିତି କଟିଥିଲା ହେଲେ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ଲିୟାଓନିଂ ସହରରେ ପୁଣି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେହି ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ନାନଚିଂ ସହରରେ ଥିବା ଏରୋନଟିକ୍ସ ଏଣ୍ଡ ଆଷ୍ଟ୍ରୋନଟିକ୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ମୃତାହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ସୃଙ୍ଖଳା ଏବେବି ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ ଭଳି ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏଥିରେ ଶିବୁ ସହରର ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଟ୍ରକ ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ଲୋକେ ଏବେବି ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏହା ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଯେ ଶବ୍ଦ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ଶୁଣାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସବୁ ବିସ୍ପୋରଣ ପରେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ରେ ଗୁଜବ ବଜାର ସରଗରମ ହୋଇଉଠିଛି।

ଚୀନ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ସବୁ ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ଏବେ ଗ୍ୟାସ୍‌ ପାଇପଲାଇନ ଓ ଟ୍ୟାଙ୍କର ବିସ୍ପୋରଣ ଭାବେ ଦେଖାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ତେବେ ଏହି ସବୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ଚୀନ୍‌ ସିପିପିସିସି ବୈଠକ ପରଠାରୁ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ପରବର୍ତ୍ତି ୫ ବର୍ଷ ଲାଗି ନିଜକୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶାସନମୁଖ୍ୟ କରାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ହୁଏତ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଗୋଷ୍ଠୀ  ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ଏପରି କାଣ୍ଡ ସବୁ କରୁଥାଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ତେବେ ଦେଶରେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଶାସନରେ କେହିବି ସୁରକ୍ଷିତ ନଥିବା ଏହି ସବୁ ଘଟଣାକ୍ରମରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି ପୂରଣ ଲାଗି ଜିନପିଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଗୋପନରେ ଠିକଣା ଲଗାଉଥିବା ବେଳେ ନିଜେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୱାଙ୍ଗ ଛିଶାନ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। ଦେଶ ଏବେ ଗୁରୁତର ଶକ୍ତି, ଖାଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ଦମନମୂଳକ ନୀତିରେ ଲୋକେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ଫୋରଣର ଚର୍ଚ୍ଚା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଚାପ ବଢାଇ ଚାଲିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।   

   Related Posts