scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ପରକୀୟାପ୍ରିତି’ ସଂପର୍କୀତ ରାୟକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା

1/10/2018 at 10:28 AM

କୁନୁର ୧|୧୦: ପରକୀୟାପ୍ରିତିକୁ ଅପରାଧ ମୁକ୍ତ କରିବା ସହ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ଆଇନର ଧାରା ୪୯୭କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେରଳର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କେ. ସୁଧାକରନ୍ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ରାୟକୁ ଭାରତୀୟ ପାରିବାରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ପରିପନ୍ଥୀ ବୋଲି ସୁଧାକରନ୍ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କହିବା ସହ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କ ମାନସିକ ବିକୃତି ଘଟିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମାନସିକ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସୁଧାକରନ୍ କହିବା ସବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । କେରଳର କୁନୁରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ସୁଧାକରନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ପାରିବାରିକ ମୁଲ୍ୟବୋଧ ବିଶ୍ବରେ ଅନନ୍ୟ । ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ପରସ୍ପର ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ରହିବା ଏବଂ ପରସ୍ପରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଉଦବିଗ୍ନ ହେବା ହିଁ ପରିବାର ତିଷ୍ଠି ରହିବାର ମୂଳ ଆଧାର ।
ଗତକାଲି ସୁଧାକରନ୍ ଏଭଳି ଖୋଲାଖୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଯାଏଁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ଦାୟର ହୋଇନାହିଁ ।
ସୁଧାକରନ୍ କେବଳ ପରକୀୟା ପ୍ରିତି ନୁହେଁ ସାବରୀମାଳା ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ ।
ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା, ରୀତି, ନୀତି ସଂପର୍କରେ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କର ସାମାନ୍ୟତମ ଧାରମା ନାହିଁ , ତେଣୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁଧାକରନ୍ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମୁକ୍ୟ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ୫ଜଣିଆ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ଆଇନର ଧାରା ୪୯୭କୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ପରକୀୟାପ୍ରିତିକୁ ଅପରାଧମୁକ୍ତ କରିବା ସହ ସ୍ତ୍ରୀର ମାଲିକ ସ୍ବାମୀ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପରକୀୟା ପ୍ରିତି ବିଫଳ ବୈବାହିକ ଜୀବନର କାରଣ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ଏହି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି. ଓ୍ବାଇ. ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଆର.ଏଫ୍. ନରିମାନ, ଏ.ଏମ୍. ଖାନଓ୍ବିଲକର ଏବଂ ଇନ୍ଦୁ ମାଲୋହୋତ୍ରା ଥିଲେ । ସର୍ବ ସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଧାରା ୪୯୭କୁ ଅସିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts