ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ହେବାକୁ ମନା କଲେ ମୁକୁଲ ରୋହତଗୀ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କଲେ ଅସ୍ଵୀକାର

25/09/2022 at 10:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ପରିଚିତ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ମୁକୁଲ ରୋହତଗୀ ଦେଶର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରୋହତଗୀ କାହିଁକି ମନା କଲେ ତାର କାରଣ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର  ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ପଦରେ ଅଛନ୍ତି କେକେ ବେଣୁଗୋପାଳ। ସେ ୨୦୧୭ ଜୁନ ୩୦ରୁ ପଦଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୩ ବର୍ଷ ଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ବେଣୁଗୋପାଳ ଏହି ପଦ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମୁକୁଲ ରୋହତଗୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅସ୍ଵୀକାର କରିବା ପଛରେ ସେମିତି କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରୋହତଗୀ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରରେ ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ପଦ ସମ୍ଭାଳି ସାରିଛନ୍ତି।

ରୋହତଗୀଙ୍କ ପରେ କେକେ ବେଣୁଗୋପାଳ ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୧୫ରୁ ଏଜି ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ତିନି ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୨୦ରେ ତିନି ବର୍ଷର  କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସରିବା ପରେ ବି ସେ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଏହି ପଦରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଭାରତ ସରକାରରେ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ପଦ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥାନ୍ତି।

   Related Posts