AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜାବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ଆଜି ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ପ୍ରୟାଗରାଜ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସାହି ସ୍ନାନ, ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ

21/01/2019 at 11:16 AM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୨୧|୧:  ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଅବସରରେ ପ୍ରୟାଗରାଜ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଆଜି ଚାଲିଛି ଦ୍ବିତୀୟ ସାହି ସ୍ନାନ । ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଗଙ୍ଗା, ଯମୁନା, ସରସ୍ବତୀ ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମ ସ୍ଥଳରେ ବୁଡ ପକାଇଛନ୍ତି । ପବିତ୍ର ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଅବସରରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପରଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମହାକୁମ୍ଭରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବୁଡ ପକାଉଛନ୍ତି । ୧୩ଟି ଆଖଡାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସାଧୁ ସନ୍ଥ ଏହି ଆଖଡାରେ ସାହି ସ୍ନାନ କରିବା ସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ କିନ୍ନର ଆଖଡା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇ ବୁଡ ପକାଇଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଚାଲିଥିବା କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।  ଏହି ମେଳାରେ ପ୍ରାୟ ୧୨କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହେବ ବୋଲି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଶାଳ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ  ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଆୟୋଜନ ଯୋଗୁଁ ୬ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ମେଳା ୫୦ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ । ଚଳିତ କୁମ୍ଭମେଳାକୁ ୨୦୧୩ ତୁଳନାରେ ୩ଗୁଣ ଅଧିକ  ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି ।

   Related Posts