Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଫେରିବ ତସମାନିଆ ବାଘ, ୧୯୩୦ରୁ ବିଲୁପ୍ତ ପଶୁକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଫୁଲ୍ ଦମ୍‌ରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ

17/08/2022 at 11:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୮: ପୁମି ଫେରିବ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ବିଲୁପ୍ତ ଥିବା ତସମାନିଆ ବାଘ । ଫୁଲ୍ ଦମରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ । ଷ୍ଟ୍ରାଇଡ୍ କାର୍ନିଭୋରସ୍ ମାର୍ସୁପିଆଲ୍ ଅଫିସିଆଲ୍ ଥାଇଲାସିନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ବୁଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଇଥାଏ ।

ମଲ୍ଟିମିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହେଉଛି ଏକ ସହଯୋଗ । ଯାହା ଜର୍ଜ ଚର୍ଚ୍ଚ, କୋଲୋସାଲ ବାୟୋ ସାଇନ୍ସେସ୍ ଏବଂ ହାର୍ଭାର୍ଡ ମେଡିକାଲ୍ ସ୍କୁଲର ଜେନେଟିକ୍ । କୋଲୋସାଲ୍ ହେଉଛି ଟେକ୍ସାସ୍ ଭିତ୍ତିକ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି “ଡି-ବିଲୁପ୍ତ” କମ୍ପାନୀ । ଯାହା ମଧ୍ୟ ଉଲି ମାମୋଥ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ୧୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରରେ କାମ କରୁଛି ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କଲୋସାଲ ବାୟୋ ସାଇନ୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବେନ ଲାମ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୦ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥାଇଲାସିନ୍ ପୁଣିଥରେ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଗଣମାଧ୍ୟମଙ୍କୁ କହି କହିଛନ୍ତି ପଶମ ମାମୋଥଙ୍କ ପୁନର୍ଜୀବନର ସମୟ ଅଧିକ ଲମ୍ବା । କାରଣ ହାତୀମାନଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ।

ସମାନ ଡିଏନ୍ଏ ସହିତ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରଜାତିରୁ ଷ୍ଟେମ୍ ସେଲ୍ ନେବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ “ଥାଇଲାସିନ୍” କୋଷରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଜିନ୍ ଏଡିଟିଂ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକମାତ୍ର ମାର୍ସୁପିଆଲ୍ ଆପେକ୍ସ ଶିକାରୀ, ଥାଇଲାସିନ୍ ଏକଦା ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ବାସ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହା ତସମାନିଆରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ୨,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତସମାନିଆ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପ୍ରାଣୀ ପ୍ରାୟ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଶେଷ ଜଣାଶୁଣା ଥାଇଲାସିନ୍‌ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯଦିଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଦେଖିବାର ଖବର ଥିଲା । ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ଏହାକୁ ସରକାରୀ ଭାବରେ ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts