scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରୁ ମିଳିଲା ଅଜବ ଜୀବ; ଭୟଭୀତ ହୋଇଗଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ, କଣ ଏହା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଛି ?

13/08/2023 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୦୮ : ରହସ୍ୟମୟ ପୃଥିବୀ । ଏଥିରେ ରହିଛନ୍ତି ଅନେକ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁ । ଏବେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏପରି ଏକ ଜୀବ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହାର ରହିଛି ୨୦ଟି ହାତ । ଏହା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିବା ଜୀବ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି  । କାରଣ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୃଥିବୀରେ ଏପ୍ରକାର ଜୀବକୁ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି ମଣିଷମାନେ । ଏମିତିକି ଇତିହାସର କୌଣସି ବି ସ୍ଥାନରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ ଏହି ଜୀବ ବିଷୟରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବ ବିଷୟରେ…   

ବାସ୍ତବରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଟିମ୍‌ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ସମୁଦ୍ରୀ ଜୀବଙ୍କର ସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ କି ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପାଖାପାଖି ୬୫ ହଜାର ଫୁଟ ଗଭୀରକୁ ଯିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଜୀବ ମିଳିଥିଲା ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦୁନିଆର ଜୀବ ପରି ଲାଗୁଥିଲା । ଏହି ଜୀବର ୨୦ ଟି ହାତ ଥିଲା । ଧଳା ରଙ୍ଗର ଏହି ପ୍ରାଣୀ ସମୁଦ୍ରରେ ଭିନ୍ନ ନଜର ଆସୁଥିଲା । ଏହା ଏକ ବଡ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ପରି ଥିଲା ।  ଯେତେବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ବାହାରକୁ ଆଣିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଜୀବର ନାଁ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଆକାରକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏପରି ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଜୀବ ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବ ନିଜର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ। ବେଳେବେଳେ ଏହି ଜୀବ ବାଇଗଣୀ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,  ଏହି ଜୀବର ଯେତେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା କୌଣସି ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରଜାତିର ଅଂଶ ନୁହଁ ।  ଏହା ନିଜେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଜୀବ ।

You Can Read:

   Related Posts