vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଥମ: ୩୨ ଶହ ମେଗାପିକ୍ସେଲ୍‌ ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଫଟୋ ଉଠାଇଲେ ଗବେଷକ, କ୍ୟାମେରାର ଫିଚର୍‌ ରହିଛି ଏମିତି

9/09/2020 at 6:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୯: ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ଥିବା କ୍ୟାମେରା କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲ୍‌ ? ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣ ନୂଆ ଫୋନ କିଣିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ପଚାରିଥିବେ। ବିଶେଷ କରି ବଜାରରେ ଉବଲବ୍ଧ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଫୋନ୍ କେବଳ ତାର କ୍ୟାମେରା ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରେ ବୋଲି କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି । ମୋବାଇଲରେ ଯେତେ​‌ ଅଧିକ ମେଗାପିକ୍ସେଲ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଥିବ ସେ​‌ତେ ସୁନ୍ଦର ଓ ସ୍ବଚ୍ଛ ଫଟୋ ଉଠାଇହେବ। କିନ୍ତୁ ୩୨୦୦ ମେଗାପିକ୍ସେଲ୍‌ ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଫଟୋ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି ?

ଷ୍ଟାନ୍‌ଫୋର୍ଡର ଗବେଷକମାନେ ୩୨୦୦ ଏମପିର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଫଟୋ କ୍ଳିକ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ବିଶ୍ବର ସବଠୁ ବଡ଼ ଫଟୋ । ଏହି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଡିଜିଟାଲ୍‌ କ୍ୟାମେରାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏହି ଫଟୋକୁ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ୩୪୮ ୪କେ ଅଲ୍‌ଟ୍ରା ହାଇ ଡେଫିନେସ୍‌ନ ଟିଭି ସ୍କ୍ରିନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଥିଲା । ତେବେ ଏହି ବଡ଼ କ୍ୟାମେରାର ରିଜିଲ୍ୟୁସନ୍ ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଏକ ଗଲ୍ଫ ବଲ୍‌କୁ ୧୫ କି.ମି ଦୂରରୁ ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖିହେବ। ଖାଲି ଆଖିକୁ ଦେଖାଯାଉନଥିବା ଜିନିଷକୁ ଏଥିରେ ଥିବା ସେନ୍ସର ଅତି ସହଜରେ କ୍ୟାଚ୍‌ କରିପାରିବ ।

ଏଭଳି ଏକ ଫଟୋ ନେବା ପାଇଁ ୧୮୯ ସେନ୍ସରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଥିଲା। ପ୍ରତି ସେନ୍ସର ୧୬ ଏମ.ପି । ଏହାକୁ ଚାର୍ଜ-କପୋଲ୍ଡ ଡିଭାଇସ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସିସିଡିର ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍‌କୁ ରାଫ୍ଟସ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯାହାକି କ୍ୟାମେରାର ଫୋକାଲ୍‌ ପ୍ଲେନ୍କୁ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରେ । ମୋଟ ୨୫ଟି ରାଫ୍ଟସ୍ ଥିବା ବେଳେ ୪ଟି ଫଟୋ ଉଠାଇବାରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇନଥାଏ । କ୍ୟାମେରାର ଫୋକାଲ୍ ପ୍ଲେନ୍ ମୋଟ ୩.୨ ବିଲିୟନ୍ ପିକ୍ସେଲ୍ସ । ତେବେ ପ୍ରତି ରାଫ୍ଟସ୍‌ର ଦାମ ୩ ମିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ବିଶାଳ ଡିଜିଟାଲ କ୍ୟାମେରାକୁ ଷ୍ଟାନ୍‌ଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଲିଗାସି ସର୍ଭେ ଅଫ ସ୍ପେସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଟାଇମ୍‌ (ଏଲଏସ୍‌ଏସ୍‌ଟି)ର ଟେଲିସ୍କୋପ୍‌ରେ ଲଗାଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କାମ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

   Related Posts