scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଟୋରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆସିବା ମନା, ଆସିଲେ ସ୍କୁଲକୁ କରାଯିବ ବ୍ୟାନ୍

20/02/2020 at 3:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୦।୨: ଏଣିକି ଅଟୋରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯିବାଆସିବା କଲେ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାନ୍ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବା ପାଇଁ ଅଟୋକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ନପାଳିବାରୁ ଏଣିକି ସ୍କୁଲ୍ ବ୍ୟାନ୍ ହେବ । ନୂଆ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଲେ ପିଲାଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦରକାର । ପରିବହନ ବିଭାଗରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ । ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ପରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବନ୍ଦ ହେଉ ସ୍କୁଲ ଅଟୋ ନାଁରେ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ।

ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବହନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ୨୦୧୬ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ କରିଥିଲେ ସରକାର । ଅଟୋ ଭଳି ତିନି ଚକିଆ ବାହାନକୁ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ପରିବହନରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଚାରିଚକିଆ ଗାଡ଼ିରେ ହ୍ୟାଙ୍ଗର, ସେଫଟି ଗ୍ରିଲ୍ସ୍, ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍ ବକ୍ସ, ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ସହ ସ୍ପିଡ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଲଗାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ନା’ ପରିବହନ ବିଭାଗ ନା’ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କେହି ଏଥିପ୍ରତି ନଜର ଦେଉନାହାନ୍ତି ।

ଏବେ ବି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିପଦ ସଂକୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଟୋରେ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଯିବାଆସିବା କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାର ପରିଣାମ ସ୍ବରୂପ ଗତକାଲି ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଘଟିଥିଲା ସାଂଘାତିକ ଅଘଟଣ । ଅଟୋରୁ ଖସିପଡି ୬ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ।

କେବଳ ଗତକାଲିର ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏପରି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ସ୍କୁଲ ଅଟୋ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗି ପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରତିଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ହଠାତ୍ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶାସନ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇବା ପରେ ପୁଣି ନିଦରେ ଶୋଇପଡ଼ୁଛି । ଆଉ ଯେମିତି ଅପେକ୍ଷା କରୁଛି ପୁଣି ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ । ଏମିତିରେ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗ ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନକୁ ଆସିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଥିଲା ।

   Related Posts