scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟରଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରଦାନ ବିରୋଧରେ ଯାଚିକା, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନୋଟିସ

25/10/2022 at 7:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମତଦାତା ପଞ୍ଜିକରଣ ନିୟମ ୧୯୬୦ର କିଛି ପ୍ରାବଧାନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଯାଚିକା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଏହା ଅଧିନରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପ୍ରତିଟି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମତଦାତା ସୂଚୀର ଦୁଇଟି କପି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଦୁଇ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଜନହିତ ଯାଚିକାରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ବଡ ପରିମାଣର କାଗଜ ସଞ୍ଚୟ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପର ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭୋଟରଙ୍କ ସୂଚୀ ଛାପିବା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦେଶକୁ ୪୭.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବୋଝ ପଡୁଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ସହିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ୟୁୟୁ ଲଲିତ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ବେଲା ଏମ ତ୍ରିବେଦୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ଯାଚିକା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ନୋଟିସରେ କୁହାଯାଇଛି, ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କପି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବାଧ୍ୟ । ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୪୭,୮୪,୩୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ନିୟମର ବୈଧତାର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଯାଉଛି ତେଣୁ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବାହାର କରାଯାଉ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ କଗଜର ଉପଯୋଗ କମାଯାଇ ପାରିବ ।  

   Related Posts