ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ORHDC ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା, IAS ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କ ସହ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଲେ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଜଜ୍‌
  • ||
  • ଫିରୋଜାବାଦରେ ଛାତିଥରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ପରିବାରର ୬ଜଣ
  • ||
  • କୁହୁଡ଼ି ନେଲା ଜୀବନ; ରାସ୍ତା ଦେଖାନଯିବାରୁ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ ଜୀବନ
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅବିନାଶ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୁପ୍ରିମ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ହେଲେ ଅବିନାଶ
  • ||

୨୦୧୪ର ପେନସନ ଯୋଜନାକୁ ଜାରି ରଖିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ଏହି ସବୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିର ଖବର

4/11/2022 at 4:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୪ର ସଂଶୋଧିତ କର୍ମଚାରୀ ପେନସନ ଯୋଜନାର ବୈଧତାକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଉଚ୍ଚତମ ନ୍ୟାୟାଳୟ। କିନ୍ତୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ମାସିକ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ବେତନ ସୀମାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ରେ ସଂଶୋଧନ ପରେ ମୂଳ ବେତନ ଏବଂ ମହଙ୍ଗାଇ ଭତ୍ତାକୁ ମିଶାଇ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାସିକ ବେତନ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ ପେନସନରେ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା।ଏଥିରୁ ଅଧିକ ବେତନ ପାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ ହେବାକୁ ହେଲେ ଅତିରିକ୍ତ ୧.୧୬ ଯୋଗଦାନ ଦେବାର ନିୟମ କରାଯାଇଥିଲା।

ସଂଶୋଧନ ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବାଧିକ ପେସନନ ପ୍ରତି ମାସ ୬୫୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ୟୁୟୁ ଲଳିତ, ବିଚାରପତି ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋସ୍ ଏବଂ ବିଚାରପତି ସୁଧାଂଶୁ ଧୁଲିଆଙ୍କ ପୀଠ ଆଜି ଏହି ମାମଲା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ ହେବାର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରି ନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଛଅ ମାସ ଭିତରେ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇ ପାରିବେ।

ଉଚ୍ଚତମ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଯୋଗ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ ଉଚିତ୍। କେରଳ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପାରିତ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନଥିଲା। ପୀଠ ୨୦୧୪ର ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅମାନ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ୧୫୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବେତନ ଉପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତର ଅତିରିକ୍ତ ଯୋଗଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

   Related Posts