scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ଏପରି ପିଟିସନ ଦାୟର କର, ଯାହାର ଦମ୍‌ ଥିବ…’: ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ PILକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

18/10/2023 at 9:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୧୦: ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ, ବୌଦ୍ଧ ଏବଂ ଶିଖଙ୍କ  ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ପରିଚାଳନା ତଥା ପରିଚାଳନାର ଅଧିକାର ନେଇ ହୋଇଥିବା ପିଆଇଏଲ୍‌ର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡିଓ୍ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଶୁଣାଣିର ବିଚାର ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲା ବିଧାନସଭାର ଅଧୀନରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।

ଏହି ଆବେଦନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଓକିଲ ଅଶ୍ୱିନୀ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ  ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆବେଦନରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ମୁସଲମାନ, ପାରସୀ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ପରି ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ,  ବୌଦ୍ଧ ଏବଂ ଶିଖମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ପରିଚାଳନା ତଥା ପରିଚାଳନା କରିବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଉ।

ଏହି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାରେ ଅଶ୍ୱିନୀ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଧାର୍ମିକ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ଏକ ୟୁନିଫର୍ମ କୋଡ୍ ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେ ସାରା ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଏହି ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଧାରା ୨୬ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଅଧିକାର ସମସ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଧିକାର କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ,  ବୌଦ୍ଧ ଏବଂ ଶିଖମାନେ ଏହି ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ନଅ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ- ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କର ଯେପରି ଯୌନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆଧାରରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମୂଦାୟ ସହ ଭେଦଭାବ ନ ହୁଏ:  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଶ୍ରୀ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଉପଯୁକ୍ତ ପିଟିସନ୍‌ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ନିବେଦନଗୁଡ଼ିକ ଅର୍ଥ କ’ଣ? ଏଥିରେ କଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ? ଏହି ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏପରି ପିଟିସନ ଦାୟର କରନ୍ତୁ ଯାହା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇପାରିବ। ଏପରି ଆବେଦନ, ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଦମ୍‌ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ପ୍ରଚାର-ଆଧାରିତ ମାମଲା। ଏହି ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

୨୦୨୨ PMLA ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପୁନର୍ବିଚାର ବିଷୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ବଡ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୨୨ PMLA ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି? ପ୍ରକାଶତାଉକି, ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ, PMLA ଅଧୀନରେ ଅର୍ଥ କାରବାରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବା ଏବଂ ଜବତ କରିବା ପାଇଁ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଇଡି)ର କ୍ଷମତା ରଖାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts