scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କୁ ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ନେଇ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଭର୍ତ୍ସନା

28/11/2023 at 7:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ କଳାକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପିଟିସନରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଅଭିନୟ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନ ଦିଆଯାଉ। ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ମାଗିଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ। ଏତେ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।

ଫୈଜ ଅନୱାର କୁରେଶିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବ ଖାନ୍ନା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ.ଭି.ଏନ୍ ଭଟ୍ଟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖଣ୍ଡପୀଠ। ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟରେ ଆମେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଫୈଜ ଅନୱାର କୁରେଶି ଜଣେ ସିନେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତଥା କଳାକାର ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କୁରେସିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏହି ଆବେଦନ ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଜିଦ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆପଣ ଏତେ ଛୋଟ ଚିନ୍ତାଧାରା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତେବେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା କିଛି ଟିପ୍ପଣୀକୁ ହଟାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ପାକିସ୍ତାନୀ କଳାକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ। ‘ଦେଶପ୍ରେମ’ର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ହାଇକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶପ୍ରେମୀ ହେବା ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ବିଶେଷ କରି ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକ କିମ୍ବା କଳାକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଯାଚିକାରେ କୌଣସି ପାକିସ୍ତାନୀ କଳାକାର, ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ, କମ୍ପାନି, ସଙ୍ଗଠନରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ନିଆଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିନେମା କର୍ମଚାରୀ, ଗାୟକ, ସଂଗୀତଜ୍ଞ, ଗୀତିକାର ଏବଂ ଟେକ୍ନିସିଆନ ଅଛନ୍ତି। ବମ୍ବେ କୋର୍ଟ ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିବା ସହ ଏହା ସାଂସ୍କୃତିକ ସମନ୍ୱୟ, ଏକତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

   Related Posts