vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷ ଘର ଚୁଲି, କୋଠଭୋଗ ଛାଡି ସବୁ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଚାଲାଣ ବେଳେ କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋବାଇଲ୍ ଦୋକାନରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲେ ଲୁଟେରା, ଲୁଟିନେଲେ ପ୍ରାୟ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫୋନ୍
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବାଇକ୍ ପୋଡି, ଦୋକାନ ବାହାରେ ରଖିଥିବା ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଟିଏ ପରିବାରକୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ଦିଘା ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ : ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ୫ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉପରେ କକ୍‌ପିଟ୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ଧୂଆଁ, ଜରୁରୀ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍ ବିମାନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଧାନ ଖାଇଗଲେ ହାତୀ ପଲ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଝିଅ ପାଇଁ ବରପାତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଘଟଣ, ବାଇକ୍‌ରୁ ଖସିପଡି ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିଜେପିର ମିଶନ ତେଲେଙ୍ଗାନା : ଶନିବାରଠୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ
  • ||

ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ

13/09/2018 at 5:47 PM

ଅନୁଗୁଳ ୧୩/୯ : ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, କେବଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭୟର କାରଣ ସାଜିଛି ତା ନୁହେଁ, ସରକାର ଓ ବନ ବିଭାଗର ଟେନସନ୍ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ସାତକୋଶିଆରେ ବାଘ ଛାଡ଼ି ସରକାର ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ୩ଟି ଶିକାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ସରକାରଙ୍କ ଭିତିରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଏମିତି କାଣ୍ଡ କରିଛି ଯେ, ବନବିଭାଗ ଏବେ ତାରି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ।
ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । କେମିତି ହେବ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା, ସେହି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସାତକୋଶିଆରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେହି ନିଆଁରେ ସରକାରଙ୍କ ବାଘ ବଂଶ ବିସ୍ତାର ସ୍ବପ୍ନ ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମଣିଷ ମାରି ଖାଇବା ପରେ ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ଏକା ଜିଦ୍ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଏଠୁ ନିଅ, ନଚେତ୍ ତାକୁ ମାରିଦେବୁ ।
ମାସେ ହେଇନି ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି ସୁନ୍ଦରୀ । କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ରଖିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ । ଗତମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ତାକୁ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଏଯାଏଁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ନଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରୀ କିନ୍ତୁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ଚାଲିଛି । ଯାଉ ଯାଉ ଜଣେ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା । ବାଛୁରୀ ମାରି ଖାଇଲା । ପୁଣି ଏବେ ମଣିଷ ଖାଇଲା । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାତିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯଦି ତାର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନଆଣେ, ତେବେ କେମିତି ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରାଇବେ ସରକାର ? ପୁଣି କଣ ହେବ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭାଗ୍ୟ ?
କାହିଁକି ସୁନ୍ଦରୀ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ଯାଉନି ? ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଧବଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାର ତାର ଆଚରଣ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ନଥିଲେ କି ? କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ବୟସରେ ବଡ଼ । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହି ଶିକାର କରି ଖାଉଥିବା ବେଳେ ଗଲା ଦିନ ଠାରୁ ଜନବସତି ଆଖପାଖ ଛାଡ଼ି ଯାଉନି ସୁନ୍ଦରୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ ପରିବେଶ ବିତ୍ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ।
ସାତକୋଶିଆରେ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଗୁଳିରେ ତିନିଟି ଶିକାର । ବାଘ ବଂଶ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସଞ୍ଚାର କରିବା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, ଏସବୁକୁ ସାକାର କରିବ, ସେମିତି ଲାଗୁନି ।

   Related Posts