AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଡିଜିଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ୍, କହିଲେ ତଦନ୍ତକୁ ଆହୁରି ଲାଗିବ ସମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର୨: CFSLର ସହାୟତାରେ ASI ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହେବ ଭଏସ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲିଗଲେ ମାନବିକତା, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି: ବାଇକ୍‌-କାର୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୋଖରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଲା ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିପଡିଲା
  • ||

ଓମର ଅବଦୁଲାଙ୍କ ଅଟକ ଘଟଣାରେ ଭଉଣୀ ସାରା ପାଇଲଟ ଗଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

10/02/2020 at 2:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୦୨ – ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମର ଅବଦୁଲାଙ୍କ ଭଉଣୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଚୀନ ପାଇଲଟଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାରା ପାଇଲଟ୍‌ ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜନ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅଧୀନରେ ଓମର ଅବଦୁଲାଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ କହିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ କପିଲ ସିବଲ୍‌ ଏ ନେଇ ହିବଅସ୍‌ କରପସ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସପ୍ତାହରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଶୁଣାଣୀ କରିବା ପାଇଁ ଅଦାଲତ ରାଜି ହୋଇଥିବା କଥା ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଓମରଙ୍କୁ ନଜର ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇ ଜଣେଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସାରା ପାଇଲଟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏହା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ସାରାଙ୍କ ପତି ସଚୀନ ପାଇଲଟ ଏବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ।

କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଜନ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଓମର ଅବଦୁଲା, ମେହେବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି । ଏମାନେ ନିଜର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସରକାର ଏମାନଙ୍କୁ ନଜରବନଦ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରୁ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ୩ ଜଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମର ଅବଦୁଲା, ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଓ ମେହେବାବୁ ମୁଫ୍ତି‌ଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି । ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦାଖ ଅଲଗା ଅଲଗା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ।

ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲାଙ୍କୁ ଜନସୁରକ୍ଷା ବା ପବ୍ଲିକ ସେଫ୍ଟି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ନଜରବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓମର ଓ ମେହବୁବାଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦ ଶେଷ ହେବାର ଗୋଟିଏ ରାତି ପୂର୍ବରୁ ପବ୍ଲିକ ସେଫ୍ଟି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ନଜରବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି ।

ଓମର ଅବଦୁଲା ୨୦୦୯-୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ।

   Related Posts