oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ବେଶୀ ହୀନସ୍ତା, ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିପାରୁନାହାନ୍ତି, ରୋଜଗାର ନଥିବାରୁ ପେଟ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି

25/03/2020 at 12:47 PM

ବିହାର ୨୫/୦୩ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରିଥିଲେ | ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁର ଠିକ ୨ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୪ ତାରିଖ ରାତି ୧୨ଟା ରୁ ମୋଦି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ ଫଳରେ ବାସ, ଟ୍ରେନ, ବିମାନ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଅନ୍ୟାୟ କାମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଫଳରେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରି ଚଳୁଥିବା ଖଟିଖିଆ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଏହି ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରଞ୍ଜନ ମୁଖିଆ ନାମକ ଜଣେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଦୁଃଖ ବଖାଣିଛନ୍ତି | ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରଞ୍ଜନ ପ୍ରତିଦିନ ୪୫୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ରଞ୍ଜନଙ୍କ ନିଜ ଘର ବିହାର ଦରଭଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ | ରଞ୍ଜନ କାଲିନାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ କୋଠାରେ କାମ କରନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ମୁଁ ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହିଁ କାରଣ ସାଇଟରେ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମୋର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ ମୋତେ କିଛି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୁଁ ଟଙ୍କା ବିନା ବଞ୍ଚି ପାରିବି।” ମୁଖ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାର ତାଲା ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ କମିବାରେ ଲାଗିଛି | ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି | ମୁଖିଆଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଅଂଶୀଦାର କୋଠରୀରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ମାସକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଭଡା ଦିଅନ୍ତି | ଆଉ ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ରଣଜିତ କୁମାର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛୁ । ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ସରକାର ଅତି କମରେ ଆମକୁ ଆମ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |”

   Related Posts