Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ବେଶୀ ହୀନସ୍ତା, ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିପାରୁନାହାନ୍ତି, ରୋଜଗାର ନଥିବାରୁ ପେଟ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି

25/03/2020 at 12:47 PM

ବିହାର ୨୫/୦୩ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରିଥିଲେ | ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁର ଠିକ ୨ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୪ ତାରିଖ ରାତି ୧୨ଟା ରୁ ମୋଦି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ ଫଳରେ ବାସ, ଟ୍ରେନ, ବିମାନ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଅନ୍ୟାୟ କାମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଫଳରେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରି ଚଳୁଥିବା ଖଟିଖିଆ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଏହି ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରଞ୍ଜନ ମୁଖିଆ ନାମକ ଜଣେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଦୁଃଖ ବଖାଣିଛନ୍ତି | ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରଞ୍ଜନ ପ୍ରତିଦିନ ୪୫୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ରଞ୍ଜନଙ୍କ ନିଜ ଘର ବିହାର ଦରଭଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ | ରଞ୍ଜନ କାଲିନାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ କୋଠାରେ କାମ କରନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ମୁଁ ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହିଁ କାରଣ ସାଇଟରେ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମୋର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ ମୋତେ କିଛି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୁଁ ଟଙ୍କା ବିନା ବଞ୍ଚି ପାରିବି।” ମୁଖ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାର ତାଲା ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ କମିବାରେ ଲାଗିଛି | ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି | ମୁଖିଆଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଅଂଶୀଦାର କୋଠରୀରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ମାସକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଭଡା ଦିଅନ୍ତି | ଆଉ ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ରଣଜିତ କୁମାର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛୁ । ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ସରକାର ଅତି କମରେ ଆମକୁ ଆମ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |”

   Related Posts