oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ହୋଇ ବି ଜରିପାଲ ତଳେ ବିତୁଛି ଜୀବନ, ମିଳିନି ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର

15/11/2021 at 12:32 PM

ଭଦ୍ରକ, ୧୫|୧୧: ଜରିପୋଲ ତଳେ ବିତୁଛି ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଜୀବନ ।  ଯଦି ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୁଏ ତେବେ ସେ ସରପଞ୍ଚ କିମ୍ବା ସମିତି ସଭ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବେ । ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ । ଏଠାରେ ନିଜେ ସମିତି ସଭ୍ୟା ଜରିପାଲ ବନ୍ଧା ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ।

ମାଟିରେ ତିଆରି ଘର । ଟିକେ ଭିତରକୁ ଗଲେ  ସାଗିବନି ଏଠାରେ କିଏ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି। ତେବେ ଏହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ସମିତି ସଭ୍ୟା ।  ସେ ହେଲେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧିନ ଧୂସୁରି ପଞ୍ଚାୟତର ସମିତି ସଭ୍ୟା ସୁକୁଟି ପ୍ରଧାନ । ସୁକୁଟିଙ୍କ ଘରର ଚିତ୍ର ଆବାସ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବିକ ଚିତ୍ର ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛି ।  କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ଘର ନୁହେଁ ସେ ରହୁଥିବା ଦେହୁରୀ ସାହିରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ପରିବାରର ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଘରର ସ୍ଥିତି ସମାନ । କିନ୍ତୁ ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଘର ଭିତର ର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ । ନଇଁ ପଡ଼ିଥିବା କାନ୍ଥକୁ ବାଉଁଶ ଭାର ଦିଆଯାଇ ଅଟକାଯାଇଛି । ଘରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ଠାକୁରଙ୍କ ଫଟୋ ଓ ମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ କୋଣରେ ରହିଛି ।  ଆସବାବପତ୍ର ଓ ଲୁଗାପଟା ଏଣେତେଣେ ହୋଇ ପଡିଛି ।  ଘରର ଚାଳ ଦେଇ ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ରାତିରେ ତାରା  ଦେଖାଯାଉଛି । ସେ ବହୁ ଥର ଅନୁରୋଧ କଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ, ସେମାନେ ଆଉ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ପାଇଁ ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି । କାରଣ ଆବାସ ପାଇଁ ଯାହାକୁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ନିଜେ ଚୁପ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ସରପଞ୍ଚ କହିଥିଲେ ଯେ, ସୁକୁଟି ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନାମରେ ୨୦୧୨ – ୧୩ ମସିହାରେ ଆବାସ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଯାଇଛି ।  କିନ୍ତୁ ସେ ଘର କରିନଥିବାରୁ ଆଉ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ଏଥର ଘର ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ ବୋଲି ସରପଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts