scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଶୋକ ଗେହେଲଟ ହେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକୃତ ପାଇଲଟ ହେଉଛନ୍ତି ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ

13/12/2018 at 4:09 PM

୫ଟି ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ବିଜୟୀ ଦଳମାନଙ୍କର ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୯୯ ଆସନ ମିଳିଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ବହୁମତ ପାଇଛି କଂଗ୍ରେସ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ କିଏ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବ ସେ ନେଇ ବହୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଲାଗିରହିଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୌଡରେ ଅଛନ୍ତି ଦୁଇ ଜଣ ହେବିୱେଟ୍ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଓ ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ । ଗେହଲଟଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ବହୁ ଦିନର ରାଜନୈତିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଅନୁଭବ । ସେଥିପାଇଁ ଅଶୋକ ଗେହେଲଟ ରାଜସ୍ଥାନର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପ୍ରାୟ ସ୍ଥିର ହୋଇସାରିଛି ।

କିନ୍ତୁ ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକୃତ ପାଇଲଟ ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ହୃଦଙ୍ଗମ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ।

ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ୧୯୭୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସହାରନପୁର ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ନୋଏଡାର ବେଦପୁରା ତାଙ୍କର ପୈତୃକ ଗାଁ । ତାଙ୍କ ବାପା ହେଉଛନ୍ତି ରାଜେଶ ପାଇଲଟ । ରାଜେଶ ପାଇଲଟ କଂଗ୍ରେସର ଜଣାଶୁଣା ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଏୟାରଫୋର୍ସ ବାଲ ଭାରତୀ ସ୍କୁଲରୁ ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ କଲେଜରୁ ଇଂରାଜୀରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ବିବିସିରେ କିଛି ସମୟ ଚାକିରୀ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଅଳ୍ପଦିନ ପରେ ସେ ଆମେରିକା ପେନସିଲବେନିୟା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ୱାରଟନ କଲେଜରୁ ଏମବିଏ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।   ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସାରା ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ବିବାହକରିଥିଲେ । ସାରା ହେଉଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରର ବିଶିଷ୍ଠ ନେତା ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଝିଅ । ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ଆରାନ ଏବଂ ବେହାନ ।

୨୦୦୦ମସିହାରେ ଏକ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପିତା ରାଜେଶ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାପରେ ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ୨୦୦୪ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ସହ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଭାବେ ଦୋଷାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ଜିତିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟସ ମାତ୍ର ୨୬ବର୍ଷ ଥିଲା । ସେ ଭାରତର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ୨୦୦୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ଆଜମେରରୁ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆଇଟି ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ ଆଫାୟର୍ସ ମନ୍ତ୍ରୀଭାବେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦନ କରିଛନ୍ତି ।  ସଚ୍ଚିନ ପାଇଲଟ ଏପରି ଜଣେ ଭାରତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଯିଏକି ସେନାରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । । ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂଘାତିକ ପରାଜୟ ହୋଇଥିଲା । ବିଜେପି ୧୬୩ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର ୨୧ ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା । ତାପରଠୁ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସଚ୍ଚିନ ଅଦମ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । ଦଳକୁ ସଫଳତା ଦେବାପାଇଁ ତାପରଠୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସେ ରାଜସ୍ଥାନର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ବୁଲିଥିବା କୁହାଯାଏ। ରାଜସ୍ଥାନ ସେ  ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ପଦ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଅଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ସେ ଅଶୋକ ଗେହଲଟଙ୍କ ନାଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts