ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ନିଲାମ ହେଲା ୪ କୋଟି ବର୍ଷ ତଳ ମୁନିଆ-ଦାନ୍ତିଆ ବାଘର କଙ୍କାଳ, ୭୦ ହଜାର ଡଲାରରେ କିଣିଲେ ଆମେରିକୀୟ

9/12/2020 at 4:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨ : ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ ୪ କୋଟି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏକ ବିରଳ ସ୍କେଲିଟନକୁ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି । ମୁନିଆ-ଦାନ୍ତିଆ ବାଘ ପ୍ରଜାତିର ଏହି ସ୍କେଲିଟନ ୭୦ ହଜାର ଡଲାର​ରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ଏହାର ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ । ଏହି ସ୍କେଲିଟନକୁ ବର୍ଷେ ତଳେ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଏହି ସ୍କେଲିଟନର ଲମ୍ବ ୪ ଫୁଟ୍ (୧୨୦ ସେଣ୍ଟିମିଟର) । ନିଲାମୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭର ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଜେନେଭାର ଜଣେ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ କଲେକ୍ଟର ୭୦ ହଜାର ଡଲାରରେ କିଣିନେଇଥିଲେ । ଏହାର ମୂଳ ହାଡଗୁଡିକ ଏକ ହପ୍ଲୋଫୋନସ୍ ପରି ଦେଖାଯାଏ । ସେମାନେ ନିମ୍ରଭାଇଡା ପରିବାରର ଏକ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ବଂଶ ଏବଂ ଏକଦା ଉତ୍ତର ଆମେରିକାର ସମତଳ ଭୂମିରେ ରହୁଥିଲେ । ଏହିପରି ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାଣୀଗୁଡିକ ସାଧାରଣତଃ ମୁନିଆ-ଦାନ୍ତିଆ ବାଘ ଭାବରେ ଜଣାଯାଆନ୍ତି ।

ନିଲାମୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗୋଟିଏ ଟାଇରାନୋସରସ୍ ରେକ୍ସ ସ୍କେଊିଟନ୍ ଥିଲା ଯାହାକି ମାତ୍ର ୬ ହଜାର ଡଲାରରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ଲମ୍ବ ୮୫ ସେଣ୍ଟିମିଟର । ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ସରୀସୃପ କ୍ରାଟେସ୍ ପ୍ରାୟ ୮ହଜାର ଡଲାରରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିଲା । ୭୫ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ୪୦ ସେମି ଲମ୍ବ ୩୬ ସେମି ଚଉଡାର ଏକ ଆମୋଲାଇଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇନଥିଲା କାରଣ ଏହାର ରିଜର୍ଭ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇନଥିଲା ।

   Related Posts