AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

କାମ ଦେଲାନି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: କେରଳ ସାବରିମାଲା ମନ୍ଦିରରେ ଜଣେ ହେଲେ ମହିଳା କରିପାରିଲେନି ପ୍ରବେଶ

18/10/2018 at 8:48 PM

ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୧୮|୧୦: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବି କାମ ଦେଲାନି । କେରଳ ସାବରିମାଲା ମନ୍ଦିରରେ କେହି ଜଣେ ହେଲେ ବି ମହିଳା ପ୍ରବେଶ କରିପାରିଲେନି । ଏପରିକି ଆଜି ମଧ୍ୟ ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକା, ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଆୟାପ୍ପାଙ୍କ ଅନ୍ଧ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆଜି କେରଳରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଖୋଲି ଯାଇଛି ବିଜେପି କୁଳଗୁରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ମୁଖା ।

 ଏ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ସମ୍ମାନ ରହିଛି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ପ୍ରଥା, ପରମ୍ପରା, ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ଓ ଧର୍ମ ନାଁରେ ଏଠି ରାଜନୀତି ହିଁ ସବୁକିଛି । ଯାହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି କେରଳ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବି ଜଣେ ହେଲେ ମହିଳା ମନ୍ଦିରରେ ପଶି ପାରିଲେନି । ଶହ ଶହ ପୋଲିସ୍ ଥାଇ ବି ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ତିଳେ ମାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରିଲାନି ।

 

୧୦ରୁ ୫୦ ବର୍ଷର ମହିଳାଙ୍କୁ ସାବରିମାଲା ମନ୍ଦିର ମନା । ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ବାମୀ ଆୟାପ୍ପାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳି ଆସୁଛି । ତେବେ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନା ସହ ଶାରିରୀକ ଧର୍ମର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ । କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାର ମାସକ ପରେ ଖୋଲିଲା ମନ୍ଦିର । କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଗଲା । ଗତକାଲି କିଛି ମହିଳା ସମ୍ବାଦିକ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଆଉ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଘଟଣା ଘଟିଲା । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଜଣେ ମହିଳା ସମ୍ବାଦିକ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ମହିଳା ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ବାଦ୍ ପଡ଼ି ନାହାନ୍ତି ।

ସାବରିମାଳା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କେରଳରେ ଆଜି ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଖୋଲି ଯାଇଛି ବିଜେପି କୁଳଗୁରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ମୁଖା । ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଆୟାପ୍ପା ଭକ୍ତଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରକୁ ନେଇ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ । ଯାହାକୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟନ୍ । ସାବରିମାଳାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ଆରଏସଏସ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

 

ଆରଏସଏସ୍ ସଦସ୍ୟମାନେ ଆୟାପ୍ପା ଭକ୍ତ ବେଶରେ ବେଶରେ ମନ୍ଦିର ପାଖାପାଖି ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛି ।

   Related Posts