oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜାପୋରିଜିଆ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ମିଶାଇଲ ମାଡ କଲା ରୁଷ, ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନର ଦାବି

10/08/2022 at 9:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଘନ ଘନ ମିଶାଇଲ ମାଡ କରିବା ଜାରି ରଖିଛି ରୁଷ । ରୁଷ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବା ପାୱର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିକଟରେ ନିଜେ ରୁଷ ମିଶାଇଲ ମାଡ କରିଥିବା ୟୁକ୍ରେନ ଦାବି କରିଛି । ଏଥିରେ ୧୩ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନ ଅଧିକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅନ୍ୟ ୧୧ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ରହିଛି । ୟୁରୋପର ବୃହତ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥର ଆଣବିକ ବିନାଶର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ୟୁକ୍ରେନ ଆଞ୍ଚିଳକ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଭାଲେନଟିନ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁଷ ସୈନିକ ୮୦ରୁ ଅଧିକ ରକେଟ ମାଡ କରିଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଆହତ ଜାପୋରିଜିଆ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟସ୍ଥ ମାର୍ଗାନେଟ ଅଞ୍ଚଳର ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ମିଶାଇଲ ମାଡ ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକେ ବିନା ବିଜୁଳିରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଜାପୋରିଜିଆ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ଜି ୭ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଏହି ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ମସ୍କୋକୁ କହିଛନ୍ତି । ଜି ୭ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଣବିକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ୟୁକ୍ରେନ କର୍ମଚାରୀ ବିନା କୌଣସି ଚାପ ଏବଂ ଭୟରେ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ରୁଷ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ବିପଦକୁ ଅଧିକ ବଢାଇଛି ।    

   Related Posts