scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବେଲାରୁଷ ଗସ୍ତରେ ପୁଟିନ, ଏପଟେ କିଭ୍ ଉପରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଡ୍ରୋନ ମାଡ କଲା ରୁଷ

19/12/2022 at 6:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ସୋମବାର ବେଲାରୁଷରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଭିତରେ ପୁଟିନଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ୟୁକ୍ରେନ ଅଧିକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ରାଜଧାନୀ କିଭ୍ ଉପରେ ରୁଷ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଇରାନ ନିର୍ମିତ ଡ୍ରୋନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣର ୟୁକ୍ରେନ ଜବାବ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ରୁଷର ୧୫ ଡ୍ରୋନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ତିନି ଦିନ ତଳେ ମଧ୍ୟ କିଭ ସହ ଅନେକ ସହରରେ ୭୦ରୁ ଅଧିକ ମିଶାଇଲ ମାଡ କରିଥିଲା ରୁଷ ।

କିଭ୍ ମେୟର ବିଟାଲୀ କ୍ଲିଟକ୍ସୋ ଟେଲିଗ୍ରାମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଜିଲ୍ଲା ସେବଚନକିସ୍କକି ଏବଂ ସୋଲୋମ୍ୟକ୍ସିରେ ବିସ୍ଫୋରଣର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏଥିରେ ମୃତାହତ ନେଇ ତତ୍କାଳ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ ।

ୟୁକ୍ରେନ ବାୟୁସେନା ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ରୁଷ ଦ୍ୱାରା ଅଜୋବ ସାଗର କୂଳରେ ମାଡ କରାଯାଇଥିବା ୩୫ ବିସ୍ଫୋରକ ଡ୍ରୋନ ଭିତରୁ ୩୦କୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ରୁଷ ଡ୍ରୋନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ଲଗାତାର ସଫଳ ହେଉଥିବା ବାୟୁସେନା କହିଛି ।  

ଉର୍ଜା ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ୟୁକ୍ରେନବାସୀଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବଢାଇବା ପାଇଁ ରୁଷ କିଭ ସହ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି । ରୁଷର ମିଶାଇଲ ମାଡରେ ୟୁକ୍ରେନ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଜୁଳ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି ।  

   Related Posts