ମାଟିରେ ଦୌଡୁଛି,ସମୁଦ୍ରରେ ପହଁରୁଛି,ଆକାଶରେ ବି ଉଡୁଛି, ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ଲେନ୍‌କୁ…

Published By : Prameya-News7 Bureau | August 21, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୮: ଆକାଶରେ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଲଢାକୁ ବିମାନ ଉଡୁଥିବା ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ । ରନଓ୍ବେରେ ଦୌଡିବା ପରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ହିଁ ଆକାଶକୁ ଉଡିଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏପରି ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ରହିଛି ଯାହାର ରନଓ୍ବେ ମାଟିରେ ନୁହେଁ, ସମୁଦ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ନା କେବଳ ସମୁଦ୍ରର ଉପରେ ପହଁରିଥାଏ, ବରଂ ପାଣିକୁ ରନଓ୍ବେ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରି ଆକାଶରେ ଉଡିଯାଏ । ଏବେ ଲାଲ୍ ଏବଂ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଗାର ଥିବା ଏକ ଧଳା ବିମାନ ସୋଶିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍  ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି । ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଜାହାଜ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ବିମାନକୁ କରାଯାଇଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନ୍ ।

{"id":833761,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଭିଡିଓକୁ… ପ୍ରାୟ ଏକ ମିନିଟର ଏହି ଭିଡିଓ । ଭିଡିଓରେ ଦେଖୁଥିବେ ଜାହାଜଟି ଭୂମିରେ ଠିଆ ହୋଇଛି, ଆଉ ହଠାତ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ପାଣି ଭିତରକୁ ଓହ୍ଲାଉଛି । ପ୍ରଥମରେ ଲାଗୁଛି କି ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ର ପାଇଲଟ୍‌ ହୁଏତଃ ଭୁଲବଶତଃ ବିମାନକୁ ପାଣି ଭିତରକୁ ନେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯାଉଛି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦୃଶ୍ୟ । ବିମାନଟି ପାଣିକୁ ଯିବା ପରେ ବୁଡିଯାଉ ନାହିଁ ବରଂ ପହଁରିବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏବେ ବୁଝିପାରୁଥିବେ ଯେ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ବିମାନ ନୁହେଁ ।  

wp:html /wp:html

ଏବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ ଯେ ଏତେ ବଡ ବିମାନ ପାଣିରେ କେମିତି ଏତେ ଆରାମରେ ଭାସୁଛି ? ବିମାନ ଅତି ଆରାମରେ ପାଣିରେ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ଏହି ବିମାନ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବାର ନଜର ଆସୁଛି। ଏହି ବିମାନ ପାଣିରେ ଏପରି ଚାଲୁଛି ଯେପରି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚାଲୁଛି ।

{"id":833762,"width":841,"height":631,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ବାସ୍ତବରେ ଆପଣ ଦେଖୁଥିବା ଏହି ବିମାନଟି ଋଷିଆ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ । ଏହା ଏକ ମଲ୍ଟିରୋଲ୍ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ । ଯାହାର ନାଁ ‘ବେରିଭ୍ ବି-୨୦୦ ଆଲ୍ଟେୟାର’ । ଏହା କେବଳ ଉଡ଼ୁଥିବା ଡଙ୍ଗା ପରି ପାଣିରେ ସ୍ଥିର ହୋଇ ରହିପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ପାଣିରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢିପାରେ । ଯାହା ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବେରିଭ୍ ବି-୨୦୦ ଆଲ୍ଟେୟାର ବିମାନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ୭୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଯିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଏହାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ।

{"id":833763,"width":839,"height":629,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

 ଏହି ହାଇ ସ୍ପୀଡ୍ ବିମାନ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ, ନିଖୋଜ ସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । ଏହି ଜାହାଜ ନିଜ ସହ ୧୨ ହଜାର ଲିଟର ପାଣି ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଏହି ଭିଡିଓଟି ସୋଶିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ୟୁଜର୍ସ ଏହାକୁ ଦେଖିସାରିଲେଣି । ଅନେକ ଏହି ଭିଡିଓରେ କମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ।

You Can Read:

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/rural-development-ministry-pushes-for-use-of-drones-to-monitor-mnregs-work/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/rural-development-ministry-pushes-for-use-of-drones-to-monitor-mnregs-work/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.