scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବନ୍ଧୁ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଝଟକା ଦେଲେ ପିଏମ ମୋଦୀ, ତଥାପି ଭାରତକୁ ସୁପର ପାୱର କହୁଛି ରୁଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

12/12/2022 at 4:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ଲାଭରୋଭ ଭାରତର ପ୍ରଶଂସାରେ ଶତମୁଖ ହୋଇଛନ୍ତି । ଲାଭରୋଭ ଭାରତକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ବହୁଧ୍ରୁବୀୟ ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭ୍ରୁବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କହିଛନ୍ତି । ରୁଷର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ରୁଷ ଖୋଲା ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି । ରୁଷ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପିଏମ ମୋଦୀ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଦୁଇ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଲାଭରୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁନିଆର ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ରହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପକ ପରିଣାମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାର ଅନୁଭବ ରହିଛି । ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ସଂଘାଇ ସହଯୋଗୀ ସଂଗଠନ ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଢାଞ୍ଚାରେ ସାମିଲ ରହିଛି ଏବଂ ସେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକ ନିର୍ବାହ କରୁଛି । ଏହାସହ ସେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱକୁ ଖୋଲା ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ।

ଲାଭରୋଭ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ମାମଲାରେ ଭାରତ ଦୁନିଆରେ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ରହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ନେତୃତ୍ୱ ବି ନେଉଛି । ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ଶୀଘ୍ର ଦୁନିଆରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ମାସରେ ୧୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଦାୟିତ୍ୱ ଭାରତ ସମ୍ଭାଳିଥିଲା । ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରୁଷ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମିଲ ହେବାଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମିଲ ନହୋଇ ରୁଷକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସମରକନ୍ଦରେ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେଶ ଉପରେ ସେ ଏବେ ବି ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି । ୨୦୦୦ ମସିହା ପରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ରୁଷର ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ହୋଇ ନାହିଁ । ପୁଟିନ ଏବଂ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରାୟତଃ ଡିସେମ୍ୱରରେ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts