scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବଢାଇ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର କଲା ରୁଷ, ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଭିତରେ ବି ବଢୁଛି ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା

5/08/2023 at 6:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ ନିଜର ୨୦୨୩ ରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣା କରି ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର କରିଛି । ୟୁକ୍ରେନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ପରଠୁ ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ରୁଷ ଉପରେ ବହୁ କଟକଣା ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ବି ରୁଷର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଲଗାତାର ବଢି ଚାଲିଛି ।

ବ୍ରିଟିଶ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ରୁଷ ସରକାରଙ୍କ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ରୁଷର ରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ୫୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ, ପ୍ରଥମ ଛଅ ମାସରେ ହିଁ ରୁଷ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିସାରିଛି । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ପରେ ବି ରୁଷର ଘରୋଇ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଜଭୁତି ରହିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଚୀନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗସ୍ତ କରିବେ ରୁଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ରୁଷର ଘରୋଇ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୈନ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗରୁ ବଳ ମିଳୁଛି । ଏକ ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ ରୁଷ ସେନା ଉପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ବିଲିୟନ ରୁବଲ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା । ଜୁଲାଇରେ ରୁଷ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡେନିସ ମେନଟ୍ୟୁରୋଭ କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୨୨ରେ ଯେତିକି ଗୋଳା ବାରୁଦ ତିଆରି ହୋଇନଥିଲା ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ସେତିକି ତିଆରି ହେଉଛି ।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସାରେ ରୁଷ ଯୁଦ୍ଧର ଫଣ୍ଡିଂ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ, ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ରାସ୍ତା ପରି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ କରିଛି । ତେବେ ସୈନ୍ୟ ଗତିବିଧି ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସକ୍ରିୟତା ରହିଛି ।

Also Read: ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ରୁଷର ୫୦ ହଜାର ସୈନିକ ମୃତ, ନୂଆ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଆସିଲା ତଥ୍ୟ

   Related Posts