ଋଷ ବିରୋଧରେ ଜର୍ମାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଭଡକିଲେ ପୁଟିନ୍, ଦେଲେ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 06, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୬: ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ପରମାଣୁ ଓ୍ୱାର ଚେତାବନୀ । ବୁଧବାର ଏନେି ସେ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନକୁ ଦୀର୍ଘ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଋଷକୁ ଗଭୀର ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ତେବେ ଋଷ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ୟୁରୋପୀୟ ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । 

ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ କଦାପି ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଭୁଲ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁଟିନ ଜର୍ମାନୀକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏକ 'ବିପଜ୍ଜନକ ପଦକ୍ଷେପ' ହେବ। ଏହାର ଜବାବରେ ଋଷ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ।

ନିକଟରେ ନାଟୋ ମୁଖ୍ୟ ଜେନ୍ସ ଷ୍ଟୋଲଟେନ୍ବର୍ଗ ଋଷର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୁଟିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କଳିଯୁଗକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଯାହା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟକୁ ଋଷ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଆଡକୁ ନେଇଛି । 

ପୁଟିନ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସ୍କୋ ଦେଶଗୁଡିକ ନିକଟରେ ସମାନ ଉଚ୍ଚ-ବୈଷୟିକ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଯାହା ୟୁକ୍ରେନକୁ ଏହିପରି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ଋଷର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ସେ ଏପରି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ପୁଟିନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାଁନ୍ତି । 

ଆମେରିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁକ୍ରେନକୁ ATACMS ସହିତ ଋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ରୋକିଥାଏ, ଯାହାର ସୀମା ୧୮୬ ମାଇଲ (300 କିଲୋମିଟର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ବ୍ରିଟିଶ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡେଭିଡ କାମେରନ୍ ୩ ମେରେ କଳିଭ ଗସ୍ତ ସମୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଋଷ ଭିତରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଯୋଗାଉଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ଏହା କଳିଭଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.