oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଋଷକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବନି ୟୁଏନ ! ରହିଛି ଏହି ବଡ କାରଣ

25/02/2022 at 8:12 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୨ : ରୁଷ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍‌ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନ୍‌କୁ ସେନା ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଲୁହାଂସ୍କ ଓ ଡୋନେସ୍କ ପ୍ରାନ୍ତକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପରେ ପୁଟିନ୍‌ ଏହି ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଆମେରିକା ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମେତ କେତେକ ଦେଶ ରୁଷ୍‌ର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ(ୟୁଏନ୍‌ଏସସି)ରେ ଜରୁରିକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ରୁଷ୍‌ ନିକଟରେ ଭିଟୋ କ୍ଷମତା ଥିବାରୁ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଥିବା ରୁଷ୍‌ ସେନାକୁ ଅଟକା ଯାଇପାରୁନାହିଁ । ୟୁଏନ୍‌ଏସସିର ୫ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଆମେରିକା, ରୁଷ୍‌, ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଚୀନ୍‌ଙ୍କୁ ହିଁ ଭିଟୋ କ୍ଷମତା ମିଳିଛି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଏହି ୫ଟି ଯାକ ଦେଶର ସମ୍ମତି ବିନା କୌଣସି ବି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପାରିତ ବା ଲାଗୁ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ୫ଟିରୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଯଦି ତା’ର ଭିଟୋ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରେ, ତା’ହେଲେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଖାରଜ ହୋଇଯିବ । ବିଶ୍ୱର ଏହି ୫ ବଡ଼ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅସହମତ ହେଲେ ଶାନ୍ତି ଓ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ପ୍ରସ୍ତାବ ତ ପାରିତ କରିଦେବ, ହେଲେ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ସେପଟେ ରୁଷ୍‌ ଏବେ ୟୁଏନ୍‌ଏସସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଛି । ଯଦିଓ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସସିର ଜରୁରୀ ବୈଠକକୁ ଓପନ୍‌ ଡିବେଟ୍‌ ରଖିବା ଲାଗି ଆମେରିକାର ଆଗ୍ରହକୁ ରୁଷ୍‌ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି, ତେବେ ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍‌ସ, ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ବୈଠକ ଜରିଆରେ ତା’ ବିରୋଧରେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁ ରୁଷ୍‌ ପାଖରେ ଭିଟୋ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ଅଣାଯିବାକୁ ଥିବା କୌଣସି ବି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଭାରତ, ବ୍ରାଜିଲ, ଆଲବେନିଆ, ଘାନା, ଆୟରଲାଣ୍ଡ, କେନିୟା, ମେକ୍ସିକୋ, ନରୱେ, ୟୁଏଇ ପ୍ରମୁଖ ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସିର ଟି-୯୦ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts