ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ଋଷ ସେନାକୁ ରୋକିବାକୁ ଘାତକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି ୟୁକ୍ରେନ : ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଯୋଗାଇବ ଆମେରିକା

2/06/2022 at 11:42 AM

ୱାଶିଂଟନ୍‌ ୦୨/୦୬: ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ରୁଷ୍‌ ସେନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଏବେ ଦୂରଗାମୀ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକା ଏଥିଲାଗି ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରକେଟ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ଯୋଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ପାଖାପାଖି ୫୦ ମାଇଲ୍‌ ବା ୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଏହା ଶତ୍ରୁ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ । ଆମେରିକାର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି ରୁଷ ।

ଏଭଳି କରି ଆମେରିକା ନିଆଁରେ ଘିଅ ଢାଳୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କ୍ରେମ୍‌ଲିନ୍‌ ମୁଖପାତ୍ର ଦିମିତ୍ରି ପେସ୍‌କୋଭ । ପେସ୍‌କୋଭ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଅନବରତ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌କୁ ସବୁପ୍ରକାର ସହାୟତା ଦେଇ ନିଆଁରେ ଘିଅ ଢାଳୁଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ରୁଷ୍‌ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଥିବା ବିବାଦ ଥମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ପାଇବାକୁ ଥିବା ଏହି ରକେଟ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ହେଉଛି ‘ହିମାର୍ସ’ । ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବାଇଡେନ୍‌ ପ୍ରଶାସନର ଏହା ୧୧ତମ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍‌ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ଅସ୍ତ୍ର, ବିଭିନ୍ନ ସରଞ୍ଜାମ, ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଆଦି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା । ନିକଟରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ୪,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଆମେରିକା ସଂସଦରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ରକେଟ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ହିମାର୍ସରେ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ, ଯାହା ୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକେଟ୍‌ ମାଡ଼ କରିପାରିବ ।

   Related Posts