ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଖାରକିଭ୍ ଦଖଲ ପାଇଁ ବେଆଇନ ରାସ୍ତା ଆପଣାଉଛି ଋଷ, ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ‘କ୍ଲଷ୍ଟର୍ ମ୍ୟୁନିସନ୍’

14/06/2022 at 11:32 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୬: ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ଖାର୍‌କିଭ୍‌ ସହରରେ ରୁଷ ସେନା ବାରମ୍ବାର ଯୁଦ୍ଧ ଅପରାଧ ଘଟାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କବ୍‌ଜା କରିବା ଲାଗି ପାରୁପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଯାଇ ବେଆଇନ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇଛନ୍ତି । ନିଜର ୪୦ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ଏକ ନୂଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଆମ୍‌ନେଷ୍ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ।

ରୁଷ ସେନା ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୪ରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଦିନରୁ ଖାର୍‌କିଭ୍‌ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ଘନଘନ ବୋମା ଓ ମିସାଇଲ ମାଡ଼ କରିଥିଲେ । ତଥାପି ସହରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କବ୍‌ଜା କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସହଜ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଶେଷରେ ଘରୋଇ ସେନାର ଜୋରଦାର ଜବାବୀ ହମ୍‌ଲାରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲା ପୁଟିନ୍‌ ସେନା । ତେବେ ସହରରୁ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପ୍ରଭୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଇ ସାରିଥିଲେ । ଭିତ୍ତିଭୂମି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବରବାଦ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଖାର୍‌କିଭ୍‌ରେ ରୁଷ ସେନା ‘କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ ମ୍ୟୁନିସନ୍‌’ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । କ୍ଲଷ୍ଟର ମ୍ୟୁନିସନ୍‌ ବା ବୋମାକୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜାତିସଂଘ ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାନ୍‌ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ରୁଷ ଓ ଆମେରିକା ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନ ଥିଲେ । ତାହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ରୁଷ ଖାର୍‌କିଭ୍‌ରେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା । ଏହି କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଆକାରର ବିସ୍ଫୋରକ ବା ଛୋଟ ବୋମା ନିହିତ ରହିଥାଏ । ସୈନ୍ୟ ଓ ଯୁଦ୍ଧ ଯାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଲାଗି ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଆଉ କିଛି କ୍ଲଷ୍ଟର ମ୍ୟୁନିସନ୍‌ ରନ୍‌ୱେ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସଞ୍ଚାରଣ ଲାଇନ୍‌କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ।

ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସେଭେରୋଡୋନେସ୍କ ଓ ଲିସିଚାଂସ୍କରେ ରୁଷ ଓ ଘରୋଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିରହିଛି । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳରୁ ପୁଟିନ୍‌ ସେନାକୁ ପଛକୁ ଠେଲିଦିଆଯାଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଆଉ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ ସେନା ସେଭେରୋଡୋନେସ୍କକୁ ଘେରାବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିବା ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

   Related Posts