oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବରାତ୍ରର ଦ୍ନିତୀୟ ଦିନ, ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ରୂପେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଆ ଜଗଦମ୍ୱା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରମେଶ ବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା
  • ||

ଡିଜିଟାଲ କାରବାର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ସୋମବାର ଠାରୁ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଉପଲବ୍ଧ କରିବ ଆରବିଆଇ

13/12/2020 at 3:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୧୨ : ଯଦି ଆପଣ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ସୋମବାର ଠାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ RTGS ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ । ଏହି ସେବା ଡିସେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରୁ ରାତି ସାଢେ ୧୨ଟାରୁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ତେଣୁ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ଭଳି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନଲାଇନ କାରବାର ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯାହ ଫଳରେ ଆରବିଆଇ RTGS କାରବାରକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ କରାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଆରବିଆଇ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ବଜାରର ଗ୍ଲୋବାଲ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେସନକୁ ସାହାରା ଦେବା ପାଇଁ RTGSର ଟାଇମିଂ ବଢାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ।

ଡିଜିଟାଲ କାରବାର କରିବା ପାଇଁ RTGS ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମାଧ୍ୟମ । ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ବହୁତ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ପଠା ଯାଇପାରିବ । ଏହାର ଉପଯୋଗ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକ ଟଙ୍କା କାରବାରରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ । RTGS ମାଧ୍ୟମରେ ଅତିକମରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଅତିବେଶିରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପଠାଇପାରିବେ ।

୨ ଲକ୍ଷରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫଣ୍ଡ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ବାବଦକୁ ୨୪.୫ ଟଙ୍କା ରଖିଛି ଆରବିଆଇ । ସେହିପରି ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କାରବାର ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ବାବଦକୁ ୪୯.୫ ଟଙ୍କା ରଖିଛି ଆରବିଆଇ । ତେବେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏସବିଆଇ ବିନା ଶୁଳ୍କରେ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ RTGS କାରବାର ଯୋଗାଇଦେଉଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆରବିଆଇ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ NEFT ସୁବିଧାକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଉପଲବ୍ଧ କରିଥିଲା ।

   Related Posts