oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବରାତ୍ରର ଦ୍ନିତୀୟ ଦିନ, ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ରୂପେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଆ ଜଗଦମ୍ୱା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରମେଶ ବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କନ୍ଦାହାର ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହମଲା : ଲଗାତାର ୩ଟି ରକେଟ୍ ମାଡ, ସମସ୍ତ ବିମାନ ବାତିଲ୍

1/08/2021 at 12:14 PM

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ୦୧/୦୪: ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦେଶର କନ୍ଦାହାର ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି AFP ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । AFP ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ କନ୍ଦାହାର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୩ଟି ରକେଟ୍ ମାଡ କରିଥିଲେ ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ରନୱେକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନ ସେବା ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । କାବୁଲର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପ୍ରାଧିକରଣର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହି ରକେଟ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ସପ୍ତାହେ ଧରି କାନ୍ଦାହାର ଉପକଣ୍ଠରେ ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣ କରି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜଧାନୀ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସମସ୍ତ ବିମାନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିବାନଙ୍କ ହାତ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଅଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । କାରଣ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଘଟିଛି ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସବୁ ଦିଗରୁ ହେରାଟ, ଲସ୍କର ଗାହ ଏବଂ କନ୍ଦାହାରକୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି ।

କନ୍ଦାହାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର । ସେନା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ, ଏହା ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ତାଲିବାନ ଏହି ବିମାନବନ୍ଦରକୁ କବଜା କରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ଗତ ୨-୩ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ତାଲିବାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକ୍ରମଣ ବଢାଇଛି ।

   Related Posts