Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠଗଡ: ହଟିଲା କଟକଣା, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବାତ୍ୟାର ରୂପନେବ ଗଭୀର ଅବପାତ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା
  • ||
  • ୧୭ ଜଣିଆ ରଣଜୀ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା : ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ଅଧିନାୟକ, ୪ ନୂଆ ମୁହଁ
  • ||
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

ଓଡ଼ିଶାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କିଲର ହେଉଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା- ଜାଣନ୍ତୁ କେତେଜଣଙ୍କର ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ

21/11/2019 at 5:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୧।୧୧ –  ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢୁଛି । ରାଜ୍ୟରେ ୪ ବର୍ଷରେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଖାଲି ସେତିକି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗାଡି ଗାଡ଼ି ଗଡୁଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଫିଟନେସ ନାହିଁ।  ଆଉ ଏସବୁ ପରିବେଷ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଛନ୍ତି ଓ  ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢାଉଛନ୍ତି। ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସରଗରମ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କିଲର ହେଉଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା।  ଗଲା ୪ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୦ ହଜାର ୮୫୨ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏସବୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୮ ହଜାର ୬୮୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  ଏହା ବିଧାନସସଭାରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଖୋଦ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟର ଏବେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ଏମିତି ଗାଡି ଅଛି ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକର ଅବଧି ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ । ଏଭଳି ଗାଡି ଆଉ ରାସ୍ତାରେ ଗଡିବା କଥା ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଗାଡିରୁ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି ଏବେ ବି ରାସ୍ତାରେ ଗଡୁଛି । ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ନୀତିକୁ ନେଇ ଏବେ ବି ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ରାଜ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଠିକ ନାହିଁ ।ସେମିତି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଥିବାରୁ ଗାଡି ମଟର ସଠିକ ଯାଞ୍ଜ କି ଫିଟନେସ ହୋଇପାରୁନି ।ଯାହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ଦୁର୍ଘଟଣା ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ କାରଣରୁ ଘଟୁଛି । ତେବେ ନୂଆ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଆସିବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିଛି । ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଗାଡି ବ୍ୟବହାରକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ।  ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ କମାଇବା ଲାଗି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି । ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ସେଇ ଅନୁସାରେ କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା କମୁନି । ରାସ୍ତାଘାଟର ଉନ୍ନତି ସାଙ୍ଗକୁ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ହେଲେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ବହୁ ପରିମାଣରେ କମିପାରିବ ।

   Related Posts