scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୌଡରେ ପଛଉଛନ୍ତି ଋଷି ସୁନକ, ୨୨ ପଏଣ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କଲେ ଲିଜ୍ ଟ୍ରସ୍

14/08/2022 at 6:54 PM

ଲଣ୍ଡନ ୧୪।୮: ବ୍ରିଟିଶ ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ୍ ଟ୍ରସ୍ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରେସ୍‌ରେ ମୂଳଭାରତୀୟ ବ୍ରିଟିଶ ଋଷି ସୁନକଙ୍କ ଉପର ୨୨ ପଏଣ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟିଶ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ‘ଦି ଅବଜର୍ଭର’ର ବିଶେଷ ସର୍ଭେକ୍ଷଣରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ଦି ଗାର୍ଡିଆନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହେବାକୁଥିବା ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ୫୭୦ କଞ୍ଜରଭେଟିଭ ସଦସ୍ୟ ସର୍ଭେକ୍ଷଣରେ ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଓ ସୁନକଙ୍କୁ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଗାର୍ଡିଆନ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ରିଟେନର ଆଗାମୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରତ୍ୟାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହା ପ୍ରତି ହେଲେ ଲୋକେ ଏତେ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହନ୍ତି ଓ ଦୁଇ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ସେପରି କୌଣସି ଖାସ ଉତ୍ସାହ ନଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେକ୍ଷଣରେ ଯେଉଁମାନେ ସୁନକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁ ନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ଟ୍ରସଙ୍କୁ ମତ ଦେଉଥିବା କହୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ପ୍ରବନ୍ଧନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ସୁନକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଚାହାନ୍ତି।

ତେବେ ଟୋରୀର ୨ ପ୍ରତିଶତ ସଦସ୍ୟ ଟ୍ରସଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଜାତୀୟତା ଭାବନାରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। ଟ୍ରସ ହିଁ କଞ୍ଜରଭେଟିଭ ପାର୍ଟିର ସର୍ବ ସମ୍ମତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି  ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଭୋଟ ପରେ ବ୍ରିଟେନର ପରବର୍ତ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।      

   Related Posts