vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷ ଘର ଚୁଲି, କୋଠଭୋଗ ଛାଡି ସବୁ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଚାଲାଣ ବେଳେ କଲରା ପତରିଆ ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋବାଇଲ୍ ଦୋକାନରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲେ ଲୁଟେରା, ଲୁଟିନେଲେ ପ୍ରାୟ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫୋନ୍
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବାଇକ୍ ପୋଡି, ଦୋକାନ ବାହାରେ ରଖିଥିବା ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଟିଏ ପରିବାରକୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ଦିଘା ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ : ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ୫ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉପରେ କକ୍‌ପିଟ୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ଧୂଆଁ, ଜରୁରୀ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍ ବିମାନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଧାନ ଖାଇଗଲେ ହାତୀ ପଲ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଝିଅ ପାଇଁ ବରପାତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଘଟଣ, ବାଇକ୍‌ରୁ ଖସିପଡି ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିଜେପିର ମିଶନ ତେଲେଙ୍ଗାନା : ଶନିବାରଠୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ
  • ||

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତ।ରେ ପକାଇଛି ଧାନ ଗଛରେ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ

21/09/2018 at 4:13 PM

 

ସୋନପୁର ୨୧/୯:କେବେ ମରୁଡି ତ କେବେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। ପାଇଁ ଚାଷୀ କ୍ଷତି ସହି ଆସୁଛି । ଆଉ ଏବେ ପୁଣି ଧାନ ଗଛରେ ପତ୍ର ପୋଡା ରୋଗ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତ।ରେ ପକାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଉଳୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଶହଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ କ୍ଷେତରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଲାଗି ଧାନ ଗଛ ସବୁ ଶୁଖିଗଲାଣି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ବର୍ଷ। ଯୋଗୁଁ ଚାଷ ଭଲ ହେବାର ଆଶା ରଖିଥିଲା ଚାଷୀ । ହେଲେ ଏହି ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ପାଇଁ ଏଥର ଅମଳ ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚାଷୀ ମନରେ ଭାଲେଣି ପଡିଛି ।

କିଆରିରେ ଥିବା ଧାନ ଗଛ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଇଛି । ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଫଳ ଧରି ଧାନ କିଆରିରେ ଲହଡି ମାରୁଥାନ୍ତି। । ହେଲେ ଠିକ୍ ଧାନ ଗଛ ଫଳିବା ସମୟରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଚାଷୀର ସମସ୍ତ ଆଶାକୁ ଧୂଳିସାତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର 6ଟି ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟରୁ ବିଶେଷ କରି ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଏହି ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗରେ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ବର୍ଷ। ହୋଇଥିବାରୁ ଭଳ ଅମଳର ଆଶା ରଖି ଧାରକରଜ କରି ଶୁଦ୍ଧା ଧାନ ଚାଷ କରିଥିଲା ଚାଷୀ । ହେଲେ ପତ୍ର ପୋଡା ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଦାଉ ସାଧୁଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ନ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ପଡିଛି ।

ଜିଲ୍ଲାର ଉଲୁଣ୍ଡା  ବ୍ଲକରେ ଥିବା ପଚଂମହାଲା, କୋଟସମଲାଏ , ବିଶିପଡା ଜାଲୋଏ ଆଜି ପଟାୟତରେ ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ହେଲେ ଆଜି ପର୍ଯନ୍ତ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଏହି ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି କୃଷି ଅଧିକାରୀ ପହଂଚି ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନ ହେବାରୁ ବଂଚିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସଠିକ କୀଟନାଷକର ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଯାହାର ପରିଣାମ କେବଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହିଁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡୁଛି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ରୋଗପୋକର ନିରାକରଣ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୁରଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଓ ସଠିକ କୀଟନାଷକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ଅତିରିକ୍ତ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ।

ପତ୍ରପୋଡା ରୋଗ ଦାଉରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେଲେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତି ଗଁ।କୁ ଯାଇ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ଆୟୋଜନ କରିବା ସହ ଧାନ ଗଛର ରୋଗ ନିରୂପଣ, ପ୍ରତିଷେଧକ ଔଷଧ ତଥା ପରାମର୍ଶ ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

 

   Related Posts