ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ସମୁଦ୍ରରୁ ମିଳିଛି କରୋନାକୁ ଅଟକାଇବାର ଜିନିଷ, ରିଲାଏନ୍ସ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି…

12/04/2020 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ଠିକ୍ କରିବାର ଚିକିତ୍ସା ସଂପ୍ରତି ଦୁନିଆକୁ ମିଳିନଥିଲେ ବି ଏନେଇ ଜାରି ରହିଥିବା ଗବେଷଣାରେ ଏମିତି କିଛି ମିଳିଛି ଯାହା ଜରିଆରେ କରୋନାକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ। ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ଜିନିଷ ମିଳିଛି ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରୁ। ରିଲାଏନ୍ସ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ, ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଲାଲ ଶୈବାଳ ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନାକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଗବେଷକଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଲାଲ ଶୈବାଳରୁ ଯେଉଁ ଜୈବ ରାସାୟନିକ ବାହାରିବ ତା ସାହାଯ୍ୟରେ କୋଟିଙ୍ଗ ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହି କୋଟିଙ୍ଗକୁ ଯଦି ସାନିଟାରୀ ଆଇଟମ୍ ଉପରେ ଉପଯୋଗ କରାଯିବ ତେବେ କରୋନା ବ୍ୟାପିବ ନାହିଁ। ସାନିଟରୀ ସାମାନରେ ଟାଙ୍କି, ସିଙ୍କ, ଟଏଲଟ୍ ସିଟ୍ ପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଆସିଥାଏ। କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କାରଣରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟି ସାରିଛି। ସଂପ୍ରତି ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଡାକ୍ତର, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗବେଷକ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ରିଲାଏନ୍ସ ପାଇଁ ଏହି ଗବେଷଣା ବିନୋଦ ନାଗଲେ, ମହାଦେବ ଗାଏକୋଓ୍ଵାଡ, ଯୋଗେଶ ପାଓ୍ଵାର ଓ ଶାନ୍ତନୁ ଦାସଗୁପ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର(ନଭି ମୁମ୍ବାଇ)ରେ କାମ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜର ଗବେଷଣାରେ ଲାଲ ଶୈବାଳ ଜରିଆରେ କରୋନାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳକକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପୂର୍ବରୁ ରିଲାୟନ୍ସର ଗବେଷଣା ସମ୍ବନ୍ଧିତ କିଛି ସୂଚନା ତାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ରିଲାଏନ୍ସ ଲାଇଫ ସାଇନ୍ସ ଭାରତରେ କରୋନା ଯାଞ୍ଚକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

   Related Posts