scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ଲାଲ କିଲ୍ଲା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବିଜେପି କରିଛି, ପତାକା ଉଡାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା’-ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀଓ୍ବାଲ

28/02/2021 at 4:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୨ : ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀଓ୍ବାଲ ପୁଣି ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମେରଠ୍‌ରେ ଚାଷୀ ମହାପଞ୍ଚାୟତକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କେଜରିଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବିଜେପି ସରକାର ହିଁ କରିଛି । ଲାଲ କିଲ୍ଲା ଉପରେ ଚଢି ଯିଏ ପତାକା ଉଡାଇଥିଲା ସେ ମଧ୍ୟ ବଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା । ଯୋଜନା ବଦ୍ଧଭାବେ ବିଜେପି ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ରେ ପୁରାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା’ ।

ଏହା ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀଓ୍ବାଲ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । କେଜରୀଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦିଲ୍ଲୀର ୯ଟି ବଡ ବଡ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଜେଲରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଫାଇଲ ପଠାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଫାଇଲ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଫାଇଲ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଧମକ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ତିଆରି କରାଇଦେଇନଥିଲୁ ।’

ଚାଷୀମାନେ ଯେବେଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଆସି ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ସେବେଠାରୁ ଆପ୍‌ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ସେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି କେଜରୀଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି । ୩ ମାସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହେବ ଚାଷୀମାନେ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ୭୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶର ଚାଷୀମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କେବଳ​‌ ଧୋକା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଧାରଣାରେ ବସିବାକୁ କାହାରିକୁ ଭଲ ଲାଗେନି ବୋଲି ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । କେଜରୀଓ୍ବାଲ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଦେଖାମିଳିନଥାଏ । ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts