AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ: ଗୋଛାପଡା ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଂଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁକୋର୍ଟ, ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ମାଡ଼
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଜେଇଇ (ମେନ୍‌) ସେସନ-୧ ରେଜଲ୍ଟ, ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃୟାରୀରେ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା, ଜଳବାୟୁ ଶୁଷ୍କ ଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ
  • ||

ଦେଶର ମାନ୍ଦା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାର, ତଥାପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଚିନ୍ତାଜନକ

27/11/2020 at 6:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ଅର୍ଥାତ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା । ଯାହକି ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ସର୍ବକାଳୀନ ଖରାପ ରେକର୍ଡ ଭାବେ ଅଭିହିତ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବିଯୁକ୍ତ ଅର୍ଥାତ ମାଇନସ ହିଁ ରହିଛି । କୋର୍ ସେକ୍କର୍ କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ଯାହାକି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୦.୮ ପ୍ରତିଶତ ଠାରୁ କମ । କୋଇଲା, ତେଲ, ଷ୍ଟିଲ୍ ,ପେଟ୍ରୋ ରିଫାଇନିଂ, ବିଜୁଳି ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳଦୁଆ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ୮ଟି ସେକ୍ଟରକୁ କୋର୍ ସେକ୍ଟର କୁହାଯାଏ ।

ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିଭାଷା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦେଶର ଜିଡିପି କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୖମାସିକ ପାଇଁ ମାଇନସ୍ ରହିଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଖସିଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେବେ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୖମାସିକରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ନକାରାତ୍ମକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି |

   Related Posts