scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦେଶର ମାନ୍ଦା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାର, ତଥାପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଚିନ୍ତାଜନକ

27/11/2020 at 6:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ଅର୍ଥାତ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା । ଯାହକି ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ସର୍ବକାଳୀନ ଖରାପ ରେକର୍ଡ ଭାବେ ଅଭିହିତ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବିଯୁକ୍ତ ଅର୍ଥାତ ମାଇନସ ହିଁ ରହିଛି । କୋର୍ ସେକ୍କର୍ କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ଯାହାକି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୦.୮ ପ୍ରତିଶତ ଠାରୁ କମ । କୋଇଲା, ତେଲ, ଷ୍ଟିଲ୍ ,ପେଟ୍ରୋ ରିଫାଇନିଂ, ବିଜୁଳି ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳଦୁଆ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ୮ଟି ସେକ୍ଟରକୁ କୋର୍ ସେକ୍ଟର କୁହାଯାଏ ।

ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିଭାଷା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦେଶର ଜିଡିପି କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୖମାସିକ ପାଇଁ ମାଇନସ୍ ରହିଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଖସିଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେବେ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୖମାସିକରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ନକାରାତ୍ମକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି |

   Related Posts