Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠଗଡ: ହଟିଲା କଟକଣା, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବାତ୍ୟାର ରୂପନେବ ଗଭୀର ଅବପାତ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା
  • ||
  • ୧୭ ଜଣିଆ ରଣଜୀ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା : ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ଅଧିନାୟକ, ୪ ନୂଆ ମୁହଁ
  • ||
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

ଅଧା ରାତିରେ ହଠାତ୍‌ ନିଦ ଭାଙ୍ଗୁଛି କି? ନେଗେଟିଭ୍‌ ଏନର୍ଜୀ ସହ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅନ୍ୟ କାରଣ

20/10/2019 at 4:08 PM

ଆଜିକାଲିର ଧାଁ ଦୌଡ ଜୀବନରେ କାମ କରି ମଣିଷ ଥକି ଯାଏ। ଥକା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍‌ ଆରାମ ଦରକାର ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ଶୋଇଲେ ପୂରା ହୁଏ। ହେଲେ ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକଙ୍କର ରାତି ମଝିରେ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଯାଉଛି। ଯଦି ରାତିରେ ଏକ ନିଶ୍ଟିତ ସମୟରେ ନିଦ ଭାଙ୍ଗୁଛି ତାହେଲେ ଏହାକୁ  ସାଧାରଣ ବା ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା ନୁହେଁ  ।  ରାତିରେ ବିଶେଷ ସମୟରେ ଆଖି ଖୋଲିଯିବା ବା ନିଦ ଭିଙ୍ଗିଯିବା ସାଧରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଏ ଯେମିତି କି-

ଚିନ୍ତା- ମାନସିକ ରୂପରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ରାତିରେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନିଦ ହୁଏନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଚିନ୍ତା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ (ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ)ଏନ୍‌ଜାଇଟିର ସମସ୍ୟା ହୁଏ ଯାହା ଭଲ ନୁହେଁ। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ରାତିରେ ନିଦ ବାରମ୍ବାର ଭାଙ୍ଗେ।

ଶୋଇଥିବା ରୁମ୍‌ ବା କୋଠରୀର ତାପମାତ୍ରା- ଶୋଇବା ସହ କୋଠରୀର  ତାପମାତ୍ରାର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଅଧିକ ଗରମ ଓ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ନିଦ ଖରାପ କରିପାରେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଲାଇଟ୍‌ରୁ ଅସୁବିଧା ଥାଏ ସେମାନେ ଅନ୍ଧକାରରେ ଶୋଇବା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ  ଶୋଇବା ଜରୁରୀ। ନହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଥାଏ ।

ଥାଇରୋଏଡ୍‌- ଶରୀରରେ ଥାଇରଏଡ ସ୍ତରର ପ୍ରଭାବ ନିଦ ଉପରେ ପଡେ। ଥାଇରଏଡ ଗ୍ଲାଣ୍ଡ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଂଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରେ। ଥାଇରଏଡର ଗତିବିଧିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଥାଇରୋକ୍ସିନ ନାମକ ହର୍ମନ୍‌ ରିଲିଜ ହୁଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ନିଦ ମଝିରୁ ଉଠିବା ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । 

ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି- ଯଦି ରାତି ୩ଟାରୁ ୫ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ନିଦ ଭାଙ୍ଗେ ତାହେଲେ ଏହା ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ସଂକେତ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଯେ, ଏକ ନେଗେଟିଭ ଏନେର୍ଜି ଶରୀର ସହ ସମ୍ପର୍କ କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ସମୟରେ ନିଦ ନଲାଗିବା ମଣିଷ ଦୁଃଖିତ ଥିବା ଆଡେ ଇଂଗିତ କରେ। ନହେଲେ ଲଂଗ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦର୍ଶାଏ।   

   Related Posts