scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

RBIର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଏବେ ୨୦ ଦେଶର ଯାତ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ UPI…

11/02/2023 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୨: ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର । ଏଣିକି ଭାରତରେ UPI ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ବିଦେଶୀ । ଏନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ।

ଭାରତରେ ରହିବା ସମୟରେ G-20 ଦେଶର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ UPI ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଏବଂ NRI ମାନଙ୍କୁ UPI ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଆରବିଆଇ ଅନୁମତି ଘୋଷଣା କରିଛି ।  RBI ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ସୁବିଧା ପ୍ରଥମେ ବଛା ବଛା କିଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା G-20 ଦେଶରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  ଏହା ପରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଏଣ୍ଟ୍ରି ପଏଣ୍ଟରେ ଏହି ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ ।

ତେବେ ଏହି ସୁବିଧାରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଭାରତ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ମେକ୍ସିକୋ, ଋଷିଆ, ସାଉଦି ଆରବ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ତୁର୍କୀ, ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।  ଆପଣଙ୍କୁ  କହିରଖୁଛୁ ଯେ, UPI ହେଉଛି ଏକ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ୍ ଆପରେ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଡି ହୋଇରହିଛି ।  ଯାହାଫଳରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିହେବେ । ତେବେ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ UPI ମାଧ୍ୟମରେ ମାସିକ ଦେୟ ୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

   Related Posts