oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ରାଜି ହେଲା ଆରବିଆଇ ; ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଋଣ ନିୟମ ହେବ କୋହଳ

20/11/2018 at 11:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦|୧୧:  ଆରବିଆଇ ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ସରକାର ଓ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ସବୁ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଏବଂ ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ଅଧିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ।

ଆରବିଆଇ ଭଣ୍ଡାରରୁ ବଳକା ଅର୍ଥ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବା ଲାଗି ରାଜି ହେଲା । ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଋଣ ନିୟମରେ କୋହଳ କରିବା ସହ ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ଅଧିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୋଇଛି ।  ଆରବିଆଇ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ ନେଇ ଜୋରଦାର ହୋହଲ୍ଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆରବିଆଇର ଧାରା ୭ ଲାଗୁ କରିବା ଲାଗି ଧମକ ଦେଇଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।  ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଧ୍ୟ । ବିବାଦ ଗୁମୁରି ଗୁମୁରି ରହିଥିବା ବେଳେ ବସିଥିଲା ଆରବିଆଇର ବୋର୍ଡ ବୈଠକ।  ଏଥିରେ ଅନେକ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।  ଏଥର ବଳକା ଅର୍ଥକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାଲାଗି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବ । ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପୁନର୍ବିନ୍ୟାସ ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରିବ କହିଛି । ଏଥିସହିତ  ଖୋଲାବଜାର କାରବାର ମାଧ୍ୟମରେ ନଭେମ୍ବର ୨୨ସୁଦ୍ଧା ୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଛାଡିବାକୁ ଆରବିଆଇ ରାଜି ହୋଇଛି।

ବୈଠକରେ ଇକୋନୋମିକ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଇସିଏଫ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ। ଏହି କମିଟିର ସଦସ୍ୟ, ସରକାର ଏବଂ ଆରବିଆଇ ମିଳିତଭାବେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି  ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଆରବିଆଇର ଫାଇନାନସିଆଲ ସୁପରଭିଜନ ବୋର୍ଡ ପ୍ରମ୍ପଟ ଆକ୍ସନ ପିସିଏ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଏହାର ତଦାରଖ କରିବ । ଆରବିଆଇ ବଳକା ଅର୍ଥକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ରାଜି ହେବାପରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବଜେଟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାର ବାଟ ସଫା ହୋଇଛି ।

   Related Posts