scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କୋରାପୁଟର ବିରଳ କିସମର କଳାବତୀ ଧାନ, ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ପଠାଗଲା ଆସାମ

30/05/2023 at 2:18 PM

କୋରାପୁଟ ୩୦।୫: କୋରାପୁଟର ବିରଳ କିସମର କଳାବତୀ ଧାନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଆସାମକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିର ଅମଳ କରାଯାଇଥିବା ୫୨ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନକୁ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସାମ ନିଆଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପତକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ । କଳାବତୀ ଚାଉଳରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଥିବାରୁ ଆସାମର ୧୦ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲ୍ୟାବରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ । ବିଭିନ୍ନ କିସମର ଧାନ ଉତ୍ପାଦନରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହି ଆସିଛି ।

କଳାବତୀ ଧାନ ଦେଖିବାକୁ ଧଳା କିନ୍ତୁ ଚାଉଳ କଳା ରଙ୍ଗର । ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିରଳ କିସମର ଚାଉଳ । ଆସାମର କୃଷି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୧୭୩ଟି ୩୦ କିଲୋ ପ୍ୟାକେଟରେ କଳାବତୀ ଧାନ ଦେବାକୁ କୋରାପୁଟ ଜୈବିକ ଶ୍ରୀ ଫାର୍ମସ୍ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର୍ସ କମ୍ପାନୀକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଧାନ ବୋଝେଇ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ମିନି ଟ୍ରକକୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଧାନ ଆସାମ କୃଷି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିନରେ ଥିବା ୧୦ଟି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିତରଣ କରାଯିବା ନେଇ ସୂଚନା । ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିର କଳାବତୀ ଧାନ ଚାଷ କରି ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୋରାପୁଟ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବା ନେଇ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ।

   Related Posts