ସ୍କୁଲ ବହିରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ, NCERT କୁ ସୁପାରିଶ

Published By : Prameya-News7 Bureau | November 22, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୧୧: ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ (NCERT) ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା ​। ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ ଭଳି ଉପନ୍ୟାସ ଗୁଡ଼ିକୁ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହର କାନ୍ଥରେ ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରିମ୍ବଲ୍ ଲେଖିବାକୁ କମିଟି ସୁପାରିଶ କରିଛି। କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସି.ଇ ଇସାକ ମଙ୍ଗଳବାର  ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୧ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଇଛି କି  ୭ ରୁ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, "ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ସିଲାବସରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ ଭଳି ଉପନ୍ୟାସ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉପରେ କମିଟି ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ଛାତ୍ର ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ, ଦେଶପ୍ରେମ ଏବଂ ଗର୍ବ ହୋଇଥାଏ।"

ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ପ୍ରତି ରହିଛି ଅଭାବ;

ଇସାକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶପ୍ରେମର ଅଭାବ ହେତୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେଶ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ବୁଝିବା ଏବଂ ନିଜ ଦେଶ ତଥା ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତି ପ୍ରେମ ବିକାଶ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କିଛି ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ରାମାୟଣ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ପୁରାଣ ଭାବରେ ପଢିଥାଆନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ସେବା କରେ ନାହିଁ, ଏବଂ ଯଦି ଏହି ଉପନ୍ୟାସ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ନ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଦେଶ ପାଇଁ ସେବା ହେବ ନାହିଁ। ୩ ରୁ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରାଚୀନ ଇତିହାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ 'ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଇତିହାସ' ଏବଂ 'ଇଣ୍ଡିଆ' ନାମକୁ 'ଭାରତ' ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି।

ବହିଗୁଡିକ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବାକୁ NSTC ବିଚାର କରିବ;

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ଗଠିତ ସାତଜଣିଆ କମିଟି ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଏହି ସୁପାରିଶଗୁଡିକ ନୂତନ NCERT ବହିଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌। ଏହି କମିଟିର ସୁପାରିଶଗୁଡିକ ୧୯ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଜାତୀୟ ସିଲାବସ୍ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଶିକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ କମିଟି (NSTC) ଦ୍ଵାରା ଜୁଲାଇରେ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସିଲାବସ୍, ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷଣ ସାମଗ୍ରୀ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରୂପେ ବିଚାର କରାଯିବ।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/mukesh-ambani-announces-investment-of-rs-20000-crore-in-west-bengal/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/mukesh-ambani-announces-investment-of-rs-20000-crore-in-west-bengal/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.