scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମିତ୍ର ଏନର୍ଜି ଯୋଜନା: କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର ଆଣିଲେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କାର ରିହାତି

20/07/2021 at 12:32 PM

ଜୟପୁର, ୨୦/୦୭: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ସରକାର ରାଜ୍ୟର କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ୍‌ ମିତ୍ର ଏନର୍ଜି ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର କୃଷକଙ୍କୁ ବିଜୁଳି ଉପରେ ପ୍ରତିମାସରେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏର୍ଥାତ ବର୍ଷକୁ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଦେବେ । ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସାରେ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଲଘୁ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗୀୟ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜୁଳି ପ୍ରାୟ ମାଗଣା ହୋଇଯିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କୃଷକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ୱଳ ପ୍ରଦାନ କରିବା । ଏଥି ପାଇଁ ୧୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୃଷି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌ ପ୍ରତିମାସ ୧ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।   

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା କୃଷକମାନେ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଛଡ଼ା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉନଥିବା ସମସ୍ତ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ଯୋଜନାରେ ଛୋଟ ଏବଂ ସୀମାନ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିବ । କ୍ଷେତରେ ଉପଯୋଗ ବିଜୁଳିର ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହା କଟାଯିବ । ଏହି ଟଙ୍କା କୃଷକ ମାନେ ବିଲବାଡ଼ି କାମରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ ।    

   Related Posts