vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ମସ୍କୋରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ବଦଳେ ତେହେରାନ୍ ଗସ୍ତକରି ଇରାନ୍ ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ ରାଜନାଥ

6/09/2020 at 3:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୯: ମସ୍କୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଙ୍ଗଠନ (ଏସସିଓ) ବୈଠକରୁ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସିଧା ତେହେରାନ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତକାଳରେ ରାଜନାଥ ଇରାନ ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରିଗେଡିୟର ଜେନେରାଲ ଅମୀର ହାତମୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏସସିଓ ସମୂହର ଇରାନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଏଣୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ଏହି  ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନାକୁ ଏବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରାଯାଉଛି।

ମସ୍କୋ ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନେରାଲ ୱେଇ ଫେଙ୍ଗହୀଙ୍କ ସହ ରାଜନାଥଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  ତେବେ ସୀମାରେ ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ଚୀନ୍‌ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁ ବେଳେ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରହୁଥିବା ଯୋଗୁ ରାଜନାଥ ମସ୍କୋରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବା ବଦଳେ ସିଧା ଇରାନ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଇରାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ୨୦ ମିନିଟ୍‌ ର ଦୀର୍ଘ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ରାଜନାଥ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା ନେଇ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଇରାନ ସୀମାକୁ ଲାଗି ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନ। ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାରୁ ରାଜନାଥଙ୍କ ଗୋଟିଏ ସନ୍ଦେଶରେ ଇରାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଦୀର୍ଘ ଆଲୋଚନା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ରାଜନାଥଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଇରାନ ଚାବହାରରେ ଭାରତ ଏକ ବନ୍ଦର ବିକାଶ କରୁଛି। ଏଠାରୁ ଭାରତ ଋଷିଆ ସମେତ ତାଜାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କିମେନିସ୍ତାନ, କାଜାକିସ୍ତାନ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସହ ସିଧାଶଳଖ ବ୍ୟବସାୟୀକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା କରିବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦର ଉପଯୋଗ ହେବ।

ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ରାଜନାଥ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଏଲଏସିରେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦାୟିତ୍ୱର ସହ ପରିଚାଳନା ଜରୁରି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପକ୍ଷ ଏପରି କିଛି କରିବା ଅନୁଚିତ ଯାହା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିବ ବୋଲି ରାଜନାଥ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଚାରୀ ଅନୁଭବ କରିବା ପରେ ଏସସିଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଇରାନ ସହ ରାଜନାଥ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts