scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜସ୍ଥାନ ଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହେଲା ଅନ୍ତିମସତ୍କାର, ପୋଲିସ ଉପରେ ପଥର ମାଡ କଲେ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

15/08/2022 at 10:46 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫/୮ : ରାଜସ୍ଥାନର ଜାଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ସୁରାଣା ଗାଁର ଦଳିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପୂର୍ବରୁ ଗାଁରେ ପୋଲିସ ପ୍ଲାଗମାର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ପୋଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ପଥର ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ପଥର ମାଡ କରିଥିଲେ ।ଏପରିକି ଶିଶୁର ମୃତଦେହ ଛଡାଇ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶନିବାର ଛାତ୍ରଜଣଙ୍କ ସ୍କୁଲରେ ଏକ ମାଠିଆରୁ ପାଣି ପିଇଥିଲେ । ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲେ ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଗାଁରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି ।

ରବିବାର ଛାତ୍ରର ମୃତଦେହ ଘରେ ପହଁଚିଥିଲା । ଦାବି ପୂରଣ ନେହେବା ଯାଏଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଘର ଅଗଣାରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା । ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ, ପରିବାରର ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଓ ସ୍କୁଲର ମାନ୍ୟତା ରବ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ବି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ ଗାଁ ଲୋକେ ପୋଲିସ-ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ପଥର ମାଡ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ପାଲଟା ଲାଠି ଚାଳନା କରିଥିଲା । ଏଥିରେ କିଛି ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଭୀମଆର୍ମିର ୧୦ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି । ଶେଷରେ ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସଫଳ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏସସି-ଏସଟି ଆକ୍ଟ, ହତ୍ୟା ଧାରା ଅନୁସାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲାକୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି ।

   Related Posts